Dodaj do ulubionych

Fiński Syketec

Firma Syketec z Finlandii to producent głowic ścinkowych i zbiorników hydraulicznych, który w projektowaniu postawił na prostotę.

Pod koniec 2018 roku firma ZHUP QUERCUS S. C. podpisała umowę dystrybucyjną z marką Syketec z Finlandii. To oznacza, że od niedawna na rynku maszyn leśnych mamy nowego gracza: niewielkie urządzenia stworzone z myślą o drobnych pracach – trzebieżach i oczyszczaniu nieużytków.

Sama firma Syketec istnieje od 2011 roku, a jej twórcy za cel obrali stworzenie maszyn przydatnych zulom, a jednocześnie tanich. Produkcja odbywa się w Finlandii, w miejscowości Replot (region Vasa). Pierwsze modele, które znalazły się w sprzedaży to głowica ścinkowa przeznaczona do ciągników leśnych i przedni, dodatkowy zbiornik hydrauliczny poprawiający wydajność układu i zwiększający możliwości – oba pod nazwą JOBO.

Małe, ale skuteczne
Obecnie w ofercie Syketec znajdziemy dwa modele głowic ścinkowych, w tym jedną w trzech odmianach. Najmniejsza z nich to JOBO ST50 – urządzenie przeznaczone do niewielkich maszyn o masie około 3 ton. Nadaje się zarówno do ciągników przystosowanych do pracy w lesie, jak koparek.

Maksymalna średnica ścinanych drzew to 30 centymetrów, a okrzesywania – 25 centymetrów. Ciśnienie robocze układu hydraulicznego powinno wynosić około 160 – 180 bar; nacisk podczas ścinki wynosi wówczas 15/22,5 kN. Reklamując urządzenie jako niewielkie, producent nie kłamał: masa własna wynosi jedynie 200 kilogramów.


W standardowym wyposażeniu znajdziemy sterowanie CAN-bus, ogranicznik piły, system automatycznego pomiaru długości i możliwość ustawienia danego sortymentu. Model ten jest przystosowany do montażu urządzeń opryskujących.

W razie potrzeby kupujący może dobrać rolkę pomiarową, a także system pomiaru średnicy i pompę do oprysku zabezpieczającego pniaki.
O jeden rozmiar większa jest głowica ST75, występująca w trzech "odmianach".

Mamy zatem wersję podstawową ST75D: wyposażoną w rolki przesuwające, o maksymalnej średnicy ścinki 30 centymetrów i średnicy okrzesywania 25 centymetrów. Ciśnienie robocze jest tu identyczne jak w przypadku ST50, podobnie jak siła nacisku piły. Również podobnie jak w mniejszym modelu, długość ścinanego odcinka jest mierzona przez rolki przesuwające, ale można wyposażyć urządzenie w dodatkową rolkę pomiarową.

W opcjach wyposażenia znajdziemy również system pomiaru średnicy, pompę do opryskiwania pniaków oraz płytę zaworową do montażu rolki podającej. Podstawowa wersja waży 245 kilogramów.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 13:33 23-09-2020


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama