Dodaj do ulubionych

Porzucone postulaty

W latach 2006-2009 nad strategią rozwoju branży usług leśnych pracował specjalny zespół pracowników Lasów Państwowych i przedsiębiorców leśnych. Do dziś tylko pięć z opracowanych przez nich postulantów zostało wprowadzone w życie, innych albo nie zrealizowano lub zrealizowano częściowo.

Wpadły mi ostatnio w ręce wnioski opracowane przez „Zespół doradczy dyrektora generalnego LP ds. współpracy LP i przedsiębiorców leśnych”. Tak, tak, moi kochani Czytelnicy, były takie czasy, gdy dyrektorzy regionalni, nadleśniczowie, naczelnicy z LP pracowali z zulowcami w jednym zespole. I to w dodatku nad rozwiązaniem problemów we współpracy LP z sektorem usług leśnych.
Przyjrzyjmy się krótko ważniejszym wnioskom tego zespołu, z okresu 2006-2009, a więc sprzed 10-15 lat. Zobaczmy, które zostały zrealizowane, a które ciągle nie.

1.     Uzgodnienie i przedstawienie stronie prywatnych wykonawców usług leśnych strategii Lasów Państwowych w zakresie zakupu i wykorzystania własnego sprzętu do prac leśnych.

NIEZREALIZOWANY Podejście ciągle zależy od nastawienia aktualnego dyrektora generalnego LP. Byli tacy, którzy wypowiadali się przeciw rozbudowie parku maszynowego LP w zakresie harwesterów i forwarderów (np. Marian Pigan), ale byli i tacy, którzy zapowiadali po dwa zestawy na każdą RDLP (Konrad Tomaszewski – nie zdążył tego postulatu zrealizować przed odwołaniem ze stanowiska).

2.     Podjęcie działań zmierzających do rozwiązania problemu niskiej rentowności lub jej braku w prywatnych zakładach usług leśnych.

ZREALIZOWANY CZĘŚCIOWO ostatnim dziesięcioleciu zulowcy byli rzucani od ściany do ściany. A to pakiety w przetargach były coraz większe (krok do zwiększenia obrotów firm, a więc i ich rentowności), a to znów je zmniejszano. A to stawki szły trochę w górę, a to podsycano konkurencję między firmami i zabójcze dla nich zaniżanie stawek. A to w przetargach liczyły się maszyny i doświadczenie pracowników, a to wystarczyło mieć ciapka i przyczepkę.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 




Dodano 20:24 26-10-2020


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama