Dodaj do ulubionych

Szwecja. Szkody od korników największe w historii

Uszkodzenia spowodowane przez kornika drukarza w Szwecji osiągają rekordowe poziomy. Z końcowej inwentaryzacji zeszłorocznych szkód wynika, że szkodnik zabił prawie 8 milionów metrów sześciennych świerka.


Konsekwencje suchego lata w 2018 roku nadal są odczuwalne w świerkowych lasach południowej i środkowej części kraju. Susza spowodowała gwałtowny wzrost liczebności kornika drukarza, co nadal ma katastrofalne skutki dla wielu właścicieli lasów.


– Kornik drukarz powoduje ogromne straty finansowe dla wielu właścicieli lasów, którzy są zmuszeni do przedwczesnego wycinania zaatakowanych drzewostanów.
– Pomimo zróżnicowanej letniej pogody i wielu wysiłków podejmowanych w ciągu ostatnich dwóch lat, w celu zwalczania tego chrząszcza, nadal mamy poważne problemy ze zniszczeniami – mówi Lennart Svensson, krajowy koordynator szkód w lasach Szwedzkiej Agencji Leśnej.


Ostateczna inwentaryzacja tegorocznych szkód została przeprowadzona przez Szwedzki Uniwersytet Nauk Rolniczych (SLU) na zlecenie Szwedzkiej Agencji Leśnej. Wyniki pokazują, że prawie 8 milionów metrów sześciennych świerka zostało zaatakowanych przez korniki, zwłaszcza we wschodnich częściach Götaland i Svealand w 2020 r. Jest to najwyższa jak dotąd zmierzona wartość szkód w historii.


Inwentaryzacja przeprowadzona we wrześniu i październiku wykazała również, że aż 75 proc. zaatakowanych drzew pozostało nieściętych. Pozyskano zaledwie jedną czwartą porażonych sztuk. Według tej inwentaryzacji całkowita miąższość uszkodzonych drzew wynosi 3,8 miliona metrów sześciennych w regionie Svealand i 4,1 miliona metrów sześciennych w Götaland. Z prawie 8 milionów metrów sześciennych, które zostały uszkodzone, prawie 6  znajduje się w hrabstwach Västmanland, Uppsala, Sztokholm, Södermanland, Östergötland, Kalmar i Blekinge.


Należy zaznaczyć także, że w poprzednich latach Szwedzka Agencja Leśna przeprowadziła inwentaryzację szkód innymi metodami, co oznacza, że dane dotyczące poziomów szkód nie są w pełni porównywalne.


Źródło: Skogsstyrelsen.se

 
Dodano 08:38 24-12-2020


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama