Dodaj do ulubionych

Dzikie zwierzęta w lesie

Warto wiedzieć jak zachowywać się w lesie – zarówno podczas spotkania z dzikim zwierzęciem, jak i zanim do niego dojdzie.


Zapewne wielu pracowników leśnych spotyka w lesie: lisy, dziki, wilki, niedźwiedzie, węże. W marcu br. w Nadleśnictwie Brzozów (RDLP Krosno), drwali przestraszyły młode wilczyce, które krążyły wokół nich. Pracownicy w celu odstraszenia zwierząt uruchomili pilarki.

Eksperci ocenili to zachowanie zwierząt za nienaturalne, trudno jednak mówić tu o ataku, a raczej o braku strachu przed człowiekiem. Jak twierdzą specjaliści do spotkań z dzikimi zwierzętami może dochodzić w Polsce coraz częściej, jak zatem się zachować?

Przodem do tyłu
Jak mówi Adam Gełdon, starszy specjalista ds. komunikacji społecznej i promocji w Nadleśnictwie Spychowo, dzikie zwierzęta z zasady unikają człowieka i oddalają się, jak tylko wyczują obecność ludzi. Dlatego jeśli chcemy uniknąć takiego spotkania, wystarczy zachowywać się odpowiednio głośno w lesie, aby zwierzęta wcześniej otrzymały informację o naszej obecności i miały czas na ucieczkę.


– Dzikim zwierzętom po prostu nie wchodzimy w drogę, celowo nie prowokujemy i zachowujemy dystans, bez względu na to, z jakim gatunkiem mamy do czynienia – radzi Adam Gełdon.

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku bliskiego spotkania ze zwierzęciem potencjalnie niebezpiecznym, które nie ucieka na nasz widok, zbliża się lub pozwala do siebie podejść (oznaki oswojenia lub choroby), albo zostało zaskoczone.

 

 – Przede wszystkim nie podchodzić, nie dokarmiać i nie dotykać, gdyż zwierzę oswojone, w stresie lub chorobie może zachować się nieprzewidywalnie – dodaje Gełdon.


Specjalista radzi by w przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia najlepiej powoli oddalać się, przodem do zwierzęcia, dodatkowo je płosząc np. okrzykami, machaniem rękami, czy rzucaniem patykami. Można również wziąć do ręki większy przedmiot (plecak, kij), aby sprawiać wrażenie znacznie większego osobnika. Jeśli zwierzę zaś ruszy do ataku, najlepiej położyć się na ziemi w skulonej pozycji, ochraniając głowę i brzuch.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 14:00 28-04-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama