Dodaj do ulubionych

Szkodliwy użytkownik

Jemioła coraz częściej doprowadza do zamierania zasiedlonych drzew, stając się poważnym zagrożeniem dla naszych lasów.

Roślina najczęściej jest kojarzona z okresem Bożego Narodzenia, kiedy to wiesza się ją „na szczęście” pod sufitem domów. Jemioła pospolita, inaczej biała, potocznie nazywana strzęślą (Viscum album) występuje na obszarze całego kraju. Gatunek występuje również w Europie i południowo-zachodniej Azji.

Półpasożyt
Istnieje ok. 65 podgatunków jemioły. W Polsce wyróżnia się trzy z nich:

- jemioła pospolita typowa (Viscum album L. ssp. album), o białych, kulistych owocach, z pestką trójgraniastą lub sercowatą. Najczęściej rośnie na topolach i brzozach, a także na klonach, lipach, robiniach akacjowych, jabłoniach, gruszach oraz jarzębinach. Jest podgatunkiem najliczniejszym.   
oraz dwa, mniej liczne podgatunki rosnące na drzewach iglastych:


- jemioła pospolita rozpierzchła (Viscum album ssp. austriacum) o żółtych owocach z eliptyczną pestką, liściach żółto-zielonych węższych niż w podgatunku typowym. Jemioła występuje głównie na sosnach, rzadziej na modrzewiach i świerkach. Występuje rzadziej niż podgatunek typowy.

- jemioła pospolita jodłowa (Viscum album ssp.  abietis) o białych jajowatych owocach, z eliptyczną pestką, a liściach większych – do 8 cm długości i 3 cm szerokości. Podgatunek rośnie na jodłach (zwykle drzewach ponad 20-letnich), znana jest wyłącznie z kilku stanowisk.

Roślina jest półpasożytem. Do prowadzenia fotosyntezy wykorzystuje starsze, osłabione drzewa, na których aktywnie rośnie. Pobiera substancje odżywcze i wodę, w wyniku czego następuje silne osłabienie drzewa. Jemioła przymocowuje się do swojego żywiciela dzięki rozbudowanemu systemowi ssawek.

System ten znajduje się między korą, a drewnem drzewa. Z biegiem czasu system korzeni staje się coraz mocniejszy. Białe owoce, wewnątrz których znajdują się nasiona nazywane są nibyjagodami. Rodzima jemioła posiada białe, kuliste owoce, u innych gatunków są one jajowate, o kolorze żółtym lub czerwonym.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 13:17 22-06-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama