Dodaj do ulubionych

Debata o Turnickim

Mieszkańcy, ekolodzy, przedstawiciele LP oraz samorządowcy wzięli udział w debacie na temat projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Do spotkania doszło 27 maja w miejscowości Makowa, w okolicach blokady wycinki, którą prowadzą od kwietnia aktywiści z Inicjatywy Dzikie Karpaty.

Rozmowy odbyły się z inicjatywy Marka Rząsy, posła Koalicji Obywatelskiej. Parlamentarzysta relacjonujący zebranie na swoim profilu FB zaznaczył, że debata dała możliwość jasnego wyartykułowania stanowisk i argumentów wszystkich stron, chociaż nie przyniosła przełomu.

Z kolei przedstawiciele Inicjatywy Dzikie Karpaty na swoim kanale społecznościowym napisali, że „Turnicki Park Narodowy powstanie, jest to nieuniknione. Zgodnie z polityką unijną (Zielony Ład i Europejska Strategia Ochrony Bioróżnorodności), jak też krajową (program wyborczy prezydenta Andrzeja Dudy, strategia rządowa Polski Nowy Ład) planowane jest w najbliższym czasie utworzenie nowych parków narodowych. Planowany Turnicki PN jest pierwszy w kolejce do uzyskania tego statusu, ze względu na swoje unikatowe walory przyrodnicze.

Rozmawiać zatem należy nie o tym, czy zmiany zajdą, ale o tym, jak je przeprowadzić z korzyścią dla lokalnej społeczności”. Zdaniem ekologów konieczne jest wsparcie dla lokalnej społeczności – plan dofinansowań i szkoleń dla mieszkańców – tak by przeciwdziałać utracie przez nich pracy po utworzeniu parku.

Tymczasem protest nadal trwa, aktywiści blokują wjazd do dwóch wydzieleń w leśnictwie Turnica. W nocy z 21 na 22 maja zostali zaatakowani przez nieznanych sprawców. Inicjatywa w komunikacie przesłanym mediom poinformowała, że w napadzie brali udział „zamaskowani mężczyźni". "Około godziny 23 na blokadzie pojawiło się auto z 5 mężczyznami, jeden z nich zaatakował kijem bejsbolowym 4 biorące udział w proteście kobiety, jedną z nich pobił" – podano.

Napastnicy mieli także zniszczyć auto należące do protestujących. Policja z Przemyśla prowadzi czynności w tej sprawie. Protest aktywistów ma na celu zatrzymanie wyrębów we fragmencie Puszczy Karpackiej oraz zwrócenie uwagi na dewastację projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Plany jego powołania powstały ponad 35 lat temu, ale dotychczas nie udało się ich zrealizować.


Fot. Inicjatywa Dzikie Karpaty/Twitter

 
Dodano 14:11 05-06-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama