Dodaj do ulubionych

Lasy wyłączone z gospodarowania

Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, znana m.in. z protestów przeciwko działalności Lasów Państwowych, utworzyła nowy projekt pt. „Lasy Narodowe”. Zakłada on wyłączenie ok. 20 proc. lasów zarządzanych obecnie przez LP z gospodarki leśnej.


– Unijna Strategia Bioróżnorodności 2030 zakłada ochronę większych obszarów Europy, w tym 10 proc. obszaru lądów w ochronie ścisłej. Łatwo obliczyć, że w naszym kraju musi to oznaczać przynajmniej 20 proc. powierzchni lasów. Tymczasem w Polsce brak jest strategii zarządzania lasami publicznymi, są tylko chaotyczne próby utrzymania status quo – piszą na swojej stronie aktywiści Fundacji.


Dlatego FDP chce, jak czytamy na jej stronie, aby z około 1/5 polskich lasów „wyszli pilarze i wyjechały harwestery”. W lasach tych mają powstać nie parki narodowe czy rezerwaty, ale po prostu „lasy dla ludzi i przyrody”. W ten sposób, zdaniem FDP, zrealizowane zostaną cele Strategii Bioróżnorodności.

– Nie chcemy likwidacji Lasów Państwowych, nie chcemy ich prywatyzacji. Chcemy ustanowienia prawdziwej kontroli społecznej nad częścią obszarów przez LP administrowanych – można przeczytać na stronie www.lasynarodwe.pl.


W ramach projektu każdy może na stronie FDP zaproponować lasy do objęcia ochroną. W ciągu pierwszego miesiąca działania projektu napłynęło ok. 400 zgłoszeń.

 




Dodano 14:27 22-07-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama