Dodaj do ulubionych

Obcy w lesie

W polskich lasach możemy spotkać nie tylko rodzime dzikie zwierzęta, ale także te zupełnie egzotyczne.

Obcy w środowisku bywają bardzo "spektakularni" i potrafią wywołać spore poruszenie. Nikt przecież nie spodziewa się wśród polskich dębów i sosen spotkania z dużym drapieżnym kotem! Niestety, takie sytuacje się zdarzają, a winni są najczęściej przemytnicy lub nierozważni hodowcy. Co robić w razie takiego spotkania i gdzie dzwonić, gdy do niego dojdzie?

Pumy, kangur i żółwie
29 czerwca 2016 roku na terenie nadleśnictwa Chotyłów zauważono nietypowe zwierzę o kształcie dużego kota i rudopopielatym kolorze futra. Zaalarmowano straż graniczną, RDLP, policję, straż pożarną i powiatowego weterynarza, a także okolicznych sołtysów. Podobne zwierzę parę dni później zauważył rolnik oraz dwie kobiety podróżujące samochodem. Nie udało się jednak nigdy ustalić dokładnie gatunku ani pochodzenia zwierzęcia. Specjaliści sądzili, że była to puma, która uciekła z przemytu przy przejściu granicznym z Białorusią lub z zoo w Brześciu.


Późnym latem 2019 roku w stan gotowości postawiono służby w okolicach Pszczyny, gdzie znów widziano zwierzę podobne do pumy. Nadleśnictwo Kobiór prowadziło stałą obserwację; patrole Terenowej Służby Leśnej oraz czujność Straży Miejskiej nie przyniosły jednak żadnych efektów i zwierzę nie zostało schwytane. Przypuszcza się, że duży kot mógł uciec z jednej z legalnych hodowli na terenie Czech. Problem polega na tym, że nawet duże koty są bardzo nieuchwytne i przemierzają dziennie wiele kilometrów.


15 lipca 2020 roku Dziennik Płocki informował o niecodziennym przypadku, kiedy w okolicach Choinek nieopodal Gostynina pewien podleśniczy napotkał na swej drodze... kangura. Wkrótce okazało się, że zwierzę jest uciekinierem z minizoo położonego kilkanaście kilometrów dalej w Goreniu Dużym. Schwytano go i odstawiono na miejsce, gdzie miał dobre warunki do życia.


Władze dużych miast muszą prowadzić specjalne odłowy żółwi ozdobnych z miejskich wód. Jest to spowodowane masowym występowaniem tego gatunku we wrocławskich wodach. Akcja jest koordynowana przez Instytut Ochrony Przyrody PAN i wspierana przez Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX. Długowieczne gady stanowią większe zagrożenie, niż mogłoby się wydawać – bardzo agresywnie poczynają sobie w nowym środowisku...

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 15:39 26-07-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama