Dodaj do ulubionych

Nie tylko sortymentowa

Wybór odpowiedniej metody pozyskania drewna zależy od warunków terenowych i rodzaju drzewostanu.

Pozyskanie i zrywka drewna to sól pracy w lesie. Obecnie coraz większą wagę przykłada się do maszynowego pozyskania surowca z użyciem harwestera i forwardera. Jest to i bardziej wydajne, opłacalne i co najważniejsze bezpieczniejsze.

Nie każdy wykonawca jednak posiada możliwości do maszynowego pozyskania – po prostu nie posiada wymienionych wcześniej maszyn. Pozostaje wówczas ścinka za pomocą pilarek spalinowych i zrywka półpodwieszona ciągnikami oraz nasiębierna z użyciem ciągnika i przyczepy. Tylko, która z metod pozyskania drewna jest wówczas najrozsądniejszym wyborem?

Sortymentowa
Spośród sześciu znanych metod trzy są najbardziej popularne i praktyczne.
Metoda sortymentowa, która dzielona jest na dwie submetody: drewna długiego oraz drewna krótkiego. Nie ma jednak potrzeby by, aż tak wnikliwie je rozpatrywać – zrywa się to co się wytnie i wymanipuluje (oczywiście wg wcześniej podpisanego zlecenia).

W metodzie sortymentowej drzewa są ścinane na powierzchni cięć. Następnie, również na powierzchni są okrzesywane i przeżynane po czym następuje zrywka dłużyc, kłód lub wałków – gotowych sortymentów. Metoda ta króluje właśnie podczas wspomnianego pozyskania maszynowego i zdecydowanie uchodzi za najbardziej ekonomiczną.

Znacznym plusem tejże metody jest przerzynka surowca w lesie i ma ona mało docenianą zaletę – dokonywana w miejscu ścięcia drzewa znacznie ogranicza zużywanie łańcuchów – przerzyna się wówczas dopiero co ścięte drzewa. Inaczej sprawa zużywania łańcuchów ma się w przypadku surowca po zrywce półpodwieszonej, podczas której zrywana sztuka ma jednak kontakt z podłożem.

Przecinając sztuki przeciągnięte po ziemi przecina się oprócz drewna również korę z pozostałą po zrywce glebą. Łańcuchy pilarek wówczas szybciej się eksploatują, a w skali makro taki czynnik ma duże znaczenie.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 12:03 26-08-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama