Dodaj do ulubionych

Pielęgnacja mechaniczna

Wykorzystanie brony talerzowej, wału Krokowskiego i wykaszarki bijakowej w pielęgnacji upraw gwarantuje szybkie i wydajne wykonanie tego zabiegu.

Prace pielęgnacyjne mogą trwać od wiosny, aż do późnej jesieni czyli cały sezon wegetacyjny. Oczywiście czas rozpoczęcia sezonu na wykaszanie jest zależny m.in. ilości opadów, regionu Polski, charakterystyki siedlisk czy długości wspomnianego sezonu wegetacyjnego.

Bez względu na opisane czynniki rąk do wykonywania prac pielęgnacyjnych zwyczajnie zaczyna brakować.  


Możliwością wyjścia z tej patowej sytuacji jest wykorzystywanie mechanicznych metod pielęgnowania. A do tego zadania najczęściej wykorzystuje się trzy urządzenia: bronę talerzową, wał Krokowskiego, a także wykaszarkę bijakową.

Na różne prace
Brona talerzowa złożona jest z dwóch sekcji roboczych, a każda z tych sekcji z dwóch rzędów talerzy. Rozstaw sekcji względem siebie jest regulowany i zależy od warunków na pielęgnowanej pozycji. Oczywiście głównym kryterium definiującym szerokość rozstawu sekcji roboczych jest szerokość pomiędzy rzędami sadzonek.

Talerze podczas pracy niszczą chwasty rozcinając ich korzenie oraz części nadziemne. Spośród opisywanych maszyn, to właśnie brona talerzowa najlepiej sprawdzi się w trudnych warunkach.


Wał Krokowskiego złożony jest również z dwóch sekcji roboczych. Te z kolei mają w swojej budowie dwa główne elementy: wał oraz noże tnące. Właśnie owe noże są w konstrukcji wału najistotniejsze bowiem podczas obrotów wyrywają chwasty.

Co istotne podczas pracy wału wyrywana jest zarówno część nadziemna, jak i korzeń niechcianych na uprawie roślin. Działanie wału Krokowskiego jest lepsze, gdy ciągnik z tym urządzeniem wykona po jednym przejeździe w każdym kierunku. Wtedy kępy chwastów będą wyrwane, a nie tylko naderwane.

Co jeszcze zapewnia takie postępowanie?
Wyrwane rośliny nie są w stanie od razu rozpocząć kolejnego wzrostu. Muszą one ponownie skiełkować, a to sprawia że w jednym sezonie wegetacyjnym raczej nie powinny zagrozić już rosnącym sadzonkom.

Takie drastyczne wyhamowanie wzrostu chwastów na uprawie leśnej jest sporym atutem w porównaniu do pielęgnacji np. kosami spalinowymi, które "jedynie" przecinają łodygi niechcianych roślin. Co prawda i ręczna pielęgnacja jest skuteczna lecz nie w takim stopniu jak działanie wału Krokowskiego.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 




Dodano 14:06 24-09-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama