Dodaj do ulubionych

Przedsiębiorcy, a nie zło konieczne

Niskie stawki, a przede wszystkim brak osób chętnych do pracy za takie pieniądze, jakie oferują LP – to powody złej sytuacji w usługach leśnych zdaniem zulowców.

Przypomnijmy, w październikowym numerze GAZETY LEŚNEJ opublikowaliśmy wyniki ankiety, jaką przeprowadziliśmy wśród pracowników firm leśnych.

Zadaliśmy w niej cztery pytania dotyczące skali prowadzonego biznesu, a także oceny sytuacji firmy i planów na przyszłość.


Okazało się, że 73 proc. ankietowanych planuje stopniowe odejście z branży leśnej, zmianę profilu działalności, a zaledwie 11 proc. ma zamiar się rozwijać i planuje zakup kolejnych maszyn.


Poprosiliśmy również chętnych o opinię i próbę diagnozy obecnej sytuacji w branży. Oto niektóre z nich:

Co najbardziej blokuje rozwój firm leśnych?

Biurokracja w LP. Coraz więcej zbędnej papierologii. Wyrób głównie krótkich sortymentów w tym większości opału (tzw. metrówki) liściastej. Pracochłonność jest taka sama jak przy sortymencie 2 m, jednakże metrówkę niekiedy musimy łupać. Coraz większy strach przed programem Bioróżnorodności 2030. Nadleśnictwa nie potrafią racjonalnie liczyć kosztów pozyskania i zrywki drewna.

Brak szlaków zrywkowych. Przetargi na jeden rok. Główny problem to brak ludzi. Większość to pracownicy po 50 roku życia. Nie młodych drwali. Powodem tego jest mała efektywność pracy, którą powodują nadleśnictwa. Moja firma nie może zrobić oddziału, który ma 200 m³ za jednym razem, bo leśniczy chce, żeby zrobić auto drewna innego gatunku, do którego muszę jechać ciągnikiem 5 km, a później wracać.

Bardzo głupim zapisem w przetargach jest przykładowo, że na 1 pakiet, czyli około 7000 m³ muszę mieć odzianego forwardera lub przyczepę. Rozwój firmy jest nieopłacalny bo koszt zakupu maszyn jest niebotyczny, gdzie np. jeden forwarder czy skidder może spokojnie obsłużyć 3 pakiety. Dlatego większość ZUL-i pracuje na starym, używanym sprzęcie.
To tak na szybko, jest jeszcze wiele innych aspektów, lecz te są najpoważniejsze.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 11:38 02-11-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama