Dodaj do ulubionych

Ekolog, nie abnegat

”Nie wiem co mogłoby się stać, by Lasy Państwowe się zmieniły. My robimy swoje i presja działa” – z dr. Antonim Kostką, przewodniczącym Rady Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, rozmawia Magdalena Bodziak.

Zulowcy walczą z Lasami Państwowymi o wyższe stawki, drzewiarze o niższą cenę drewna, ekolodzy o większą ochronę przyrody, ale wszyscy w swoich żądaniach doszli już chyba do ściany?

Antoni Kostka: Mamy i będziemy mieć dużą presję inflacyjną, trwa zasysanie pracowników do innych branż, co powoduje presję płacową. Koszty rosną, przy tym mamy do czynienia z zaburzeniem łańcuchów logistycznvch na całym świecie i to będzie trwało jeszcze przynajmniej rok. Ale to w ogóle nie znajduje odzwierciedlenia w stawkach za usługi leśne, one stoją w miejscu – do ściany dochodzą zatem zule. Lasy Państwowe to monopolista, który wyznacza sobie sam zadania i sam się kontroluje. Dlatego trudno się dziwić, że tak jest.

 
Z kolei my, jako przyrodnicy też dochodzimy do ściany, bo te wszystkie nasze petycje, wnioski nie przynoszą zmian. Nic się nie dzieje. I też trudno się dziwić, że potem powstają takie ruchy bardziej radykalne. Ludzie protestują, bo składali jakieś pisma, które były odrzucane albo ignorowane. Przecież nikt nie postanawia zamieszkać na drzewie, bo tak jest fajnie. Ale to jest konsekwencja poprzednich wydarzeń.


Pozycja Lasów jest zróżnicowana, na zachodzie Polski i w okolicach wielkich miast nie jest taka dominująca, ale w innych regionach mają większą władzę. Potrzebna jest restrukturyzacja tego podmiotu. Gospodarka leśna powinna mieć pewne zdrowe fundamenty ekonomiczne i wtedy byłoby możliwe, żeby 80 procent lasów przeznaczyć na racjonalną gospodarkę leśna, a 20 procent powinno być pod ochroną, to pierwsza rzecz, którą Lasy powinny zrobić. Te zmiany nie muszą być z dnia na dzień, można to zrealizować do 2030. Tym bardziej, że już teraz chronione jest ok. 5 proc. lasów w Polsce, czyli zostaje nam jeszcze do wydzielenia 15 proc.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 12:26 02-11-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama