Dodaj do ulubionych

Nowy antybiotyk w walce z boreliozą?

Naukowcy z Northeastern University w Bostonie odkryli, że hygromycyna A może być skutecznym lekiem na boreliozę.

Badany jest również potencjał tego antybiotyku w leczeniu kiły. Hygromycyna nie ma wpływu na inne bakterie i jest bezpieczna nawet w bardzo wysokich dawkach – tak wykazały testy na zwierzętach.

Amerykańska firma FlightPath ubiega się już o pozwolenie na rozpoczęcie badań klinicznych na ludziach. Mają się one rozpocząć latem 2022 roku. Kim Lewis szef zespołu z Northeastern University uważa, że borelioza może dzięki temu odkryciu zostać całkowicie wyeliminowana, między innymi dlatego, że hygromycyna może leczyć także boreliozę u gryzoni, które przenoszą tę chorobę.


Hygromycyna nie jest nowym lekiem, została wyizolowana z żyjących w glebie bakterii Streptomyces hygroscopicus już w 1953 r. Jest dodawana do pasz trzody chlewnej i drobiu, jako środek przeciwko pasożytom jelitowym.


Dr inż. Anna Wierzbicka, z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zauważa, że dopóki nie będzie testów na ludziach, to trudno określić hygromycynę „lekiem na boreliozę”.

Jest to na razie substancja czynna znana od dawna. Na boreliozę są już skuteczne leki i przy prawidłowym rozpoznaniu choroby leczenie trwa od 14 do 28 dni – takie są zalecenia Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLCZ).

– I to działa, niezależnie jakie rzeczy wypisują różni ludzie w internecie. Najważniejsza jest prawidłowa diagnoza i leczenie choroby objawowej, a nie wyników testów ELISA, zresztą często błędnie interpretowanych – podkreśla specjalistka.

Jak mówi borelioza jest "modną" chorobą, w dodatku wiele osób podciąga pod nią objawy, które nie są z nią związane – na przykład są wynikiem zbyt długiego przyjmowania antybiotyków. – Tworzą się mity z nieuleczalnością boreliozy i wielkie szukanie "działających" leków – dodaje.
Boreliozę zwykle leczy się antybiotykami z grupy penicylin.

Źródło: Focus.pl, New Scientist, Cell.

 
Dodano 15:03 03-12-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama