Dodaj do ulubionych

Wytyczne Lasów Państwowych

Nowe wytyczne LP określają zasady funkcjonowania lasów społecznych, większość z nich obowiązuje już od dawna.

W lipcu ukazały się nowe, długo wyczekiwane wytyczne Lasów Państwowych dotyczące zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej. Zostały one wprowadzone zarządzeniem nr 58 Dyrektora Generalnego.

Opisują kilka zagadnień: czym są lasy społeczne; na co zwracać uwagę podczas prac w nich prowadzonych; jak tworzyć i dbać o takie drzewostany oraz jak kreować działania edukacyjne i wizerunkowe.

Czym są lasy społeczne?  
Wytyczne dzielą szeroko rozumiane lasy społeczne na dwie kategorie. Pierwszą z nich są lasy położone w tzw. strefie intensywnego oddziaływania społecznego, czyli bezpośrednio przy miastach czy osiedlach mieszkaniowych.

Druga to kategoria lasów zaliczających się do strefy zrównoważonego oddziaływania społecznego, czyli dalej od miast i osiedli. W nich ma również, według wytycznych, odbywać się mniejszy ruch turystyczny.

Lasy o zwiększonych funkcjach społecznych to: lasy uzdrowiskowe, intensywnie użytkowane rekreacyjnie oraz te w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodków wypoczynkowych.


W wytycznych zaznaczono, że w lasach społecznych najlepszym sposobem prowadzenia cięć są rębnie złożone i to wcale nie popularne rębnie gniazdowe. Dominować mają rębnie stopniowe (IVd) i przerębowe (V). Te drugie typowe są dla drzewostanów jodłowych i nie wiadomo jak sprawdzą się one na nizinach, gdzie najczęściej występującym gatunkiem wokół miast jest sosna.


Zauważono przy tym brak akceptacji społeczeństwa na otwarte powierzchnie zrębowe po rębni Ib. Jednak nie tylko rębnia Ib "boli" lokalne społeczeństwa. Często pracując na zrębach słuchałem głosów niezadowolenia rowerzystów czy spacerowiczów na cięcia uprzątające w samej rębni gniazdowej.

A ta, jak wiadomo, zalicza się w poczet rębni złożonych. Jak widać nawet to nie wystarcza, a raczej chodzi o sam sposób cięć i stosowanie cięć zupełnych czy to w rębni Ib czy IIIa.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

 




Dodano 11:13 23-08-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama