Dodaj do ulubionych

LIPIEC (Numer 7/2014)

SPIS TREŚCI

Informacje
Prenumerata 3
Nasi eksperci 5
Prosto z lasu 6
Ogłoszenia drobne 32

Firma i ludzie
Amerykański sen? 28
Problemy Bobbiego Goodsona z serialu „Drwal zawodowiec”, choć może w nieco większej skali, okazują się być całkiem podobne do naszych.

Operator – leśny arystokrata 34
Operatorzy maszyn leśnych w Szwecji – gdzie uczą się fachu, ile zarabiają, co myślą o innych operatorach?


Maszyny i sprzęt
Interforst, czyli targi lesne w południowych Niemczech 12
Już niedługo rozpoczynają się targi Interforst 2014. Impreza ta od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem tak odwiedzających, jak i odwiedzanych.

John Deere w Nadleśnictwie Jagiełek 14
Trzy harwestery i trzy forwardery zademonstrowały swoje możliwości na pokazie zorganizowanym przez Forex Polska. Oglądali je leśniczowie i zule.

Maszyna leśna na drodze publicznej 24

Maszyna leśna służy do pracy w lesie. To oczywiste. Ale czasem wjechać trzeba harwesterem lub forwarderem na drogę publiczną. Co wtedy?


Izba historyczna w stodole 30
Jeden z najlepiej zorganizowanych i zarządzanych ośrodków edukacji przyrodniczo– historycznej Lasów Państwowych: Izba historyczna Nadleśnictwa Włoszakowice. Uroczyste otwarcie obiektu, mieszczącego się w wyremontowanej XIX–wiecznej stodole, miało miejsce niespełna rok temu.

Nowości w maszynach 36

Forwarder do drzewostanów trzebieżowych 38
Producenci „czerwonych smoków” nie spoczywają na laurach. Niedawno zaprezentowali nowy model forwardera, oznaczony cyframi 835. Jego głównym przeznaczeniem jest praca w trzebieżach.

Country od Silvatecha 40
Nowości maszynowe docierają do naszego kraju głównie ze Skandynawii – nic dziwnego, to wszak mekka wszelkich producentów. Jak się okazuje, czasem pewne ciekawostki mogą przywędrować z zupełnie innej strony.

Od skutera do forwardera 42
Marka Terri nie jest szerzej znana na naszym rodzimym rynku. Jej doświadczenie opiera się bowiem na maszynach, które w Polsce nie są zbyt popularne – mowa o skuterach śnieżnych.


Pomoc przy kominkowym 44
Niemiecka firma BGU Maschinen w swojej ofercie posiada między innymi łuparki, piły, piło-łuparki służące do szybkiego przygotowania opału, a także przyczepy leśne, żurawie, chwytaki, wciągarki i rębaki.


Krok za krokiem 46
W lasach coraz częściej można spotkać maszyny wielooperacyjne o mniej lub bardziej futurystycznym kształcie. Niewiele jednak może pobić w tym względzie produkt firmy Menzi Muck.


Do łupania i do lasu 48
Pierwsze siekiery powstały ponad 14 tysięcy lat temu – to prawdopodobnie jedno z najstarszych narzędzi wykonanych przez człowieka. I ciągle jest powszechnie używane. Jaki jest wybór? Jak dbać o siekierę?

Profesjonalne pilarki 52
Pilarkę spalinową ma chyba każdy zul, i to często nie jedną. Przyjrzyjmy się dwóm średnim pilarkom profesjonalnym o mocy 3,5 kW (4,8 KM). Bohaterkami tego artykułu są: Husqvarna 560 XP i Stihl MS 362 C-M.

BHP
Z notatnika inspektora PIP 20
Drwal zawiesił bocznie świerka. Ścina więc drugie drzewo, na którym wisi to pierwsze. Teraz oba zawiesiły się na trzeciej sztuce. Co robi drwal? Ścina to trzecie drzewo, na którym wiszą już dwa inne.

Fotel operatora 56
Po prostu siadasz i pracujesz. Widoczność dobra, wszystko pod ręką. Wydaje się to proste, tymczasem każdy element kabiny maszyny leśnej jest zaprojektowany i wykonany zgodnie z bardzo szczegółowymi zasadami.

Wypadek: Przycięte zawiasy 60
40-letni drwal popełnia serię błędów. Ostatecznie, usuwając złom, otrzymuje cios w głowę. Kask ochronny ratuje mu życie. Z pomocą spieszy zrywkarz.

Pieniądze
Przegląd ekonomiczny – lipiec 62
Jesteś przedsiębiorcą leśnym i kupujesz siekierę przez internet ? Jeśli do przydomowego rąbania to jesteś konsumentem, ale jeśli do pracy w lesie – to już konsumentem nie jesteś. Wyjaśniamy co nowego w zakupach przez internet.




Dodano 14:13 27-06-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama