Dodaj do ulubionych

WRZESIEŃ (Numer 9/2014)

SPIS TREŚCI

Informacje
Prenumerata 3
Nasi eksperci 5
Prosto z lasu 6
Doniesienia ze świata 9
Ogłoszenia drobne 42

Firma i ludzie
Gdańsk już po audycie 10
Nadspodziewanie dobre wyniki audytów, kilka rzeczy do poprawienia i być może za dwa lata audyt obejmie przedsiębiorców leśnych w całym kraju – to wnioski z ostatniego spotkania dotyczącego projektu Rzetelny Przedsiębiorca Leśny.

Mistrz stary, a dziewczyny młode 14
Tegoroczne Mistrzostwa Polski Drwali rozegrano w dniach 9 –10 sierpnia na Śląsku, w Koszęcinie. Wygrał stary mistrz, Jacek Stochniałek. Ale towarzyszyły mu dwie młode dziewczyny…

Mini harwester – maksi możliwości 16

W gęstych świerkowych drzewostanach pracuje wąska koparka na gąsienicach z żurawiem i głowicą ścinająco-okrzesującą. O zaletach tego sprzętu opowiedział nam jej właściciel, Pan Tomasz Baszczyj.


Rynek usług leśnych oczami zulowców i nadleśniczych 28
Przedsiębiorcy leśni i nadleśniczowie wypełnili ankietę dotyczącą rynku usług leśnych. Jak patrzą na te same problemy?

Ćwiczenia dla operatorów – DODATEK do wyrwania! 33

W zdrowym ciele, zdrowy duch! Wyjdź więc z maszyny i ćwicz razem z nami! Drzewo nie zając, nie ucieknie! A Ty będziesz pracował wydajniej.


Maszyny i sprzęt

Jak robi się trzebieże w Szwecji? 18
O ile czyszczenia lasów w Szwecji są przede wszystkim inwestycją, o tyle trzebież powinna przynieść właścicielowi lasu konkretny dochód. Aby osiągnąć zysk, warto jednak zabieg szczegółowo zaplanować.


Narzędzia do ochrony lasu 44
Opryskiwacze, opylacze, wytwornice, lepownice, smarownice i aplikatory – to wachlarz narzędzi wykorzystywany niegdyś do ochrony lasu.

Kryształowe ciągniki 46
Każdy szanujący się producent ciągników stara się mieć w swojej ofercie produkt przystosowany do prac leśnych. Sieradzki Crystal Traktor ma takie trzy.

Nowości w maszynach 56

Gaźniki pilarek spalinowych 58
Układ zasilania, zwany niekiedy układem paliwowym, to jeden z najważniejszych układów pilarki. Poświęćmy mu więc trochę uwagi.


Biomasa
O pierwiastkach ważnych dla środowiska 38
Pozyskanie wszystkich odpadów zrębowych z powierzchni przyczynia się do zakłóceń obiegu materii w przyrodzie. Czy są one na tyle duże, by nie powinno się pozyskiwać odpadów zrębowych z lasu? A może pozyskiwać, ale nie wszystkie?

Mobilnym skorpionem do lasu 50
Rębak Skorpion o oznaczeniu 350 RB to najnowsza propozycja od firmy Teknamotor.


Bioenergia w żółtym kolorze 52
Ekonomiczne pozyskiwanie drewna wymaga skutecznych metod produkcyjnych. Aby tego dokonać, należy działać w sposób elastyczny i efektywny. Takie rozwiązania oferuje Ponsse.


BHP
Bezpieczne maszyny według UE 24
Pracownik o swoje bezpieczeństwo dbać winien sam. Ale nie tylko – w końcu najczęściej w pracy wykorzystuje maszyny, które zakupił jego pracodawca. Na nim także spoczywa obowiązek zachowania bezpieczeństwa. Jakie zasady BHP dyktuje nam UE?

Śmierć zulowca 64
Zima, pierwszy dzień roboczy nowego roku. Drwal i jednocześnie właściciel firmy leśnej ścina posusz i doprowadza do jego zawieszenia. Ściąga go przy użyciu ciągnika i liny. Zdarzenia nabierają nieprzewidywalnego obrotu i w konsekwencji drwal dostaje w głowę spadającym konarem.


Pieniądze
Przegląd ekonomiczny – wrzesień 66
Pierwszy raz od 42 lat ceny towarów i usług spadają! To dobrze, czy może jednak nie?

 




Dodano 14:01 25-08-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama