Dodaj do ulubionych

Krumpholz do prac ręcznych

Motyki, siekiery, szpadle to narzędzia niezastąpione w lesie. Od ponad 200 lat tworzy je niemiecka firma Krumpholz, wykuwając je tradycyjnie w ogniu.
Nadchodzi wiosna i czas intensywnych prac zalesieniowych. Robota wre i w lasach, i na szkółkach leśnych. Wiele z tych prac wykonywanych jest oczywiście mechanicznie, jednak na terenach trudnych, na zboczach, urwiskach, na wydmach – ciągle niezastąpione pozostają narzędzia do prac ręcznych. Firma Krumpholz – Werkzeuge z Niemiec produkuje kute w ogniu narzędzia leśne, ogrodnicze i budowlane.

Motyki z tradycją
W 1799 roku rodzina Krumpholz przejęła działającą w miejscowości Guttenbergerhammer kuźnię i zaczęła w niej produkować narzędzia. Fabryka istnieje w tym samym miejscu do dziś, produkując z roku na rok coraz więcej narzędzi opartych na tradycji jakości kucia.
W lasach stosowane szeroko są różnorakie motyki do nasadzeń marki Krumpholz. Wśród nich wyróżniają się kute motyki leśne. Można wśród nich znaleźć: wąskie, szerokie, półokrągłe, trójkątne i typu Dudek. Te ostatnie już kilka lat temu uzyskały certyfikat firmy KWF (niemieckie Kuratorium Prac i Techniki Leśnej), jako narzędzia nadające się do prac w trudnych warunkach leśnych. Są to motyki dwustronne, wykute z jednego kawałka metalu, mające łopatkę roboczą z jednej, i siekierę z drugiej strony. W zależności od potrzeb, łopatka może mieć kształt prostokątny, kanciasty, bądź owalny.
Nadają się one szczególnie do nasadzeń i przesadzania sadzonek na trudnych terenach: kamienistych, gliniastych – tam gdzie zwykły szpadel nie radzi sobie z podłożem.

MB

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


Krumpholz produkuje kilkanaście typów siekier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Motyka dwustronna ma łopatkę roboczą z jednej i siekierę z drugiej strony

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Łopata „shark” - wycięta w specjalnie zaostrzone zęby, ułatwiające pracę
Dodano 12:57 25-02-2015


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama