Dodaj do ulubionych

Wyniki przetargów wg DGLP

Lasy Państwowe przedstawiły podsumowanie przetargów na usługi leśne realizowane w 2016 roku. I tu od razu zastrzeżenie: dane do podsumowania pochodzą z ankiet wypełnianych w nadleśnictwach, stąd obarczone są zapewne, jak każde badanie ankietowe, błędami. Niektóre błędy były wytykane już przy prezentacji tych danych na spotkaniu Komisji Wspólnej z udziałem przedstawicieli LP i zuli w Warszawie pod koniec czerwca. Statystyki te jednak pokazują ogólne prawidłowości i trendy w kontraktowaniu usług leśnych. Co z nich wynika?
Po pierwsze w przetargach na usługi leśne, wykonywanych w roku 2016, nadleśnictwa dzieliły prace na pakiety obejmujące zwykle grupę nadleśnictw (czyli co najmniej 2 leśnictwa, jak zalecały opisywane w GAZECIE LEŚNEJ zalecenia do przetargów wydane przez DGLP). Takich pakietów w całych LP było 253. Dla porównania, pakietów jednoleśnictwowych było 60, pakietów obrębowych – 69, a pakietów w wielkości całego nadleśnictwa – 44. Najwięcej małych pakietów, jednoleśnictwowych było w RDLP: Toruń, Kraków, Lublin i Łódź. Najwięcej pakietów dużych, obejmujących całe nadleśnictwa lub całe obręby było w RDLP: Białystok, Katowice, Poznań. Sporo było ich też w RDLP: Zielona Góra, Wrocław i Krosno.
Pakiety harwesterowe najczęściej występowały w RDLP Szczecin i Radom. Umowy wieloletnie są najczęściej w RDLP: Olsztyn Kraków, Katowice Warszawa. Czteroletnie umowy ramowe podpisało zaledwie kilka nadleśnictw w całej Polsce.
W ocenie oferentów w przetargach największy wpływ kryteriów poza cenowych był w RDLP w Gdańsku i Radomiu. Cena stanowiła tu najwyżej 60 proc. wagi. Nadleśnictwa, gdzie cena stanowiła więcej niż 90 proc. należały do rzadkości, zwykle było to 80 proc. zgodnie ze wskazówkami DGLP.
Zalecanego przez DGLP kryterium, dotyczącego zatrudniania na umowy o prace, nie zastosowały w największym stopniu nadleśnictwa z terenu RDLP w Krakowie, Toruniu i Warszawie. Jeśli chodzi o rozliczenia prac z zakresu zagospodarowania lasu nieznacznie przeważa teraz w Polsce system rozliczania wg katalogów pracochłonności. Jednostki naturalne stosują w największym stopniu RDLP: Szczecinek, Piła, Zielona Góra, Radom, Kraków, Białystok.
Jeśli chodzi o rozliczenia prac z zakresu pozyskania drewna w ogromnym stopniu dominują jednostki naturalne. Katalogi w najszerszym zakresie stosują tu RDLP: Gdańsk, Poznań, Katowice, Olsztyn i Krosno. Jeśli chodzi o rozliczenia prac ze zrywki niemal wszystkie nadleśnictwa rozliczają się tu wg jednostek naturalnych.
Pełna treść prezentacji zawierająca opisywane dane i mapy, pokazujące rozmieszczenie pakietów itp., znajduje się na portalu FIRMYLESNE.pl  (news z dnia 15 lipca br.).




Dodano 14:36 21-07-2016


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama