Dodaj do ulubionych

Stihl Timbersport Series

Nowozelandczyk Jason Wynyard ponownie zwyciężył w Mistrzostwach Świata Stihl Timbersports. Srebro zdobył Matthew Cogar z USA, a brąz Martin Komarek z Czech. Zawody odbyły się w dniach od 11 do 12 listopada w Stuttgarcie. W rywalizacji drużynowej zwyciężyli Australijczycy przez zespołem z Kanady i USA. Rywalizację w sportowym cięciu drewna obserwowało każdego dnia ponad 5500 widzów w wypełnionej po brzegi Porsche Arena.
W zawodach wzięło udział ponad 100 zawodników z 22 krajów, w tym reprezentanci Polski, którzy tegorocznego startu nie będą jednak mogli zaliczyć do udanych. Mistrzowi Polski, Jackowi Groenwaldowi z Połczyna (woj. pomorskie), nie udało się zakwalifikować do go finału. W eliminacjach, które rozegrane zostały w dniu 10 listopada zajął 6 miejsce, ale tylko 5 pierwszych zawodników zapewniło sobie awans do finału. Polska drużyna w składzie: Artur Krupiński, Robert Adamowicz, Krystian Kaczmarek i Jacek Groenwald została sklasyfikowana na 15 miejscu wśród 22 zespołów.
W trakcie zawodów ustanowione zostały dwa nowe rekordy świata: indywidualnie, Stirling Hart z Kanady zakończył konkurencję Springboard w znakomitym czasie 35,67 sek., a drużynowo zespół Australii zakończył rywalizację w ciągu 46,45 sek.
Stihl Timbersports Series to międzynarodowa seria zawodów w cięciu i rąbaniu drewna z użyciem pilarki łańcuchowej, siekiery i piły ręcznej. Zawody mają długą tradycję: przed laty, aby wyłonić najlepszego spośród siebie, drwale organizowali lokalne zawody w rąbaniu drewna. Historia pierwszych zawodów sięga roku 1870. W 1891 roku w Tasmanii zorganizowane zostały pierwsze Mistrzostwa Świata. Stamtąd zawody trafiły do Australii i Nowej Zelandii, a następnie do Ameryki Północnej. Z biegiem czasu z lokalnych rozgrywek narodziła się idea organizacji profesjonalnych zawodów sportowych.
W roku 1985 Andreas Stihl wspólnie z kanałem sportowym ESPN powołali do życia Stihl Timbersports Series jako serię zawodów o charakterze mistrzostw, organizowanych w Stanach Zjednoczonych. W roku 2001 zawody trafiły do Europy, a w roku 2003 do Polski.
W naszym kraju zawody organizowane są wspólnie z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, a zawodnicy są czynnymi członkami OSP.
Lata doświadczeń zaowocowały rozwinięciem profesjonalnych standardów organizacyjnych i sportowych, a sami zawodnicy otrzymują aktywne wsparcie w treningach. Zawody odbywają się na poziomie krajowym oraz na poziomie międzynarodowym. I to właśnie indywidualne i drużynowe Mistrzostwa Świata stanowią punkt kulminacyjny sezonu.

Dodano 14:21 23-11-2016