Dodaj do ulubionych

Leśny zwiadowca

Dron patroluje, monitoruje, transportuje i dokumentuje, jego możliwości są coraz bardziej wykorzystywane w lasach.

O tym jak użytecznym urządzeniem jest dron przekonały się już Lasy Państwowe. Latające urządzenia doskonale nadają się do monitorowania i szybkiego wykrywania pożarów. Naukowcy i przedsiębiorcy przekonują też, że można z ich pomocą obserwować zmiany w ekosystemie leśnym, planować zabiegi ochronne, a nawet sadzić las. Dron może posłużyć także do wykrywania wykroczeń na przykład nielegalnej utylizacji śmieci w lesie.

Monitoring i prewencja
W okresie największego zagrożenia ogniem wykorzystuje się dostrzegalnie oraz samoloty i śmigłowce załogowe. Te metody mają oczywiście swoje ograniczenia: w pierwszym wypadku jest to brak mobilności i zmiennej perspektywy, w drugim wysokie koszty.

Drony rozwiązują oba problemy. Zmieszczą się w bagażniku przeciętnego samochodu, a zasięg lotu bez problemu pozwoli na dotarcie w każde miejsce nad koronami drzew. Co więcej, wyposażony w odpowiedni sprzęt dron łatwiej „zauważy” niedostrzegalne dla ludzkiego oka oznaki niebezpieczeństwa. Kamera rejestrująca bliską podczerwień (promieniowanie w zakresie 400 – 1000 nm) bez trudu wyłowi smużkę dymu, której z obserwatorium nie byłoby widać.

Na dodatek, przy pomocy takiego urządzenia można sprawdzać, w których miejscach rośliny są najbardziej wysuszone, na podstawie ich temperatury (suche elementy nagrzewają się szybciej od tych nasyconych wodą).

A zatem, na dronach skorzysta ochrona zasobów leśnych. Ale ogień to nie jedyne zagrożenie, które będzie można monitorować. Odpowiednia interpretacja danych zebranych w trakcie przelotów może pozwolić na wyciąganie o wiele dalej idących wniosków. Próby wykorzystania dronów do sprawdzenia zmian w ekosystemach przeprowadzili już z sukcesami naukowcy z SGGW.

Badają oni tempo parowania wody w starorzeczach Biebrzy, jednocześnie monitorując granice rzeki. Podobne badania prowadzone są w Kampinoskim Parku Narodowym. Zespoły z tej samej uczelni sprawdzają również związki między temperaturą roślin, a ich stanem zdrowotnym, co w przyszłości pozwoli na uzyskanie kompleksowych, rozległych map zdrowotności.
 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 10:53 13-10-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama