Dodaj do ulubionych

Do rąbania i łupania

Siekiera to najważniejsze spośród ręcznych narzędzi do obróbki drewna, warto więc zadbać o jej odpowiedni dobór i jakość

Jaka siekiera jest, każdy widzi i chociaż wydaje się, że to dość prymitywne narzędzie pracy, to na rynku spotkać można zaawansowane technologicznie, wyspecjalizowane siekiery do konkretnych prac.


Wśród profesjonalnych siekier do drewna wyróżnić można kilka ich rodzajów. Najpowszechniejszymi są siekiery uniwersalne (rąbiące), dostosowane do szerokiego zakresu prac leśnych. Wyposażane są w ostrza o zróżnicowanym kształcie, głównie wykonane z różnego rodzaju stopów metali i trzonki z drewna lub tworzyw sztucznych. Ze względu na swój uniwersalny charakter siekiery uniwersalne tworzone są w wielu rozmiarach i przedziałach wagowych.


Jedną z popularniejszych siekier wykorzystywanych podczas obróbki drewna jest siekiera rozłupująca. Narzędzie to ma mocniejszą i większą budowę względem siekier rąbiących. Klinowata głownia siekiery pozwala efektywnie rozłupywać klocki drewna. Siekiery rozłupujące są cięższe oraz mają dłuższe trzonki, które pozwalają na przyłożenie większej siły podczas pracy. Trzonek takich siekier dopasowuje się do długości własnego ramienia.


Komfortową pracę zapewnia także siekiera dwustronna (zwana również kanadyjską). Dwustronne ostrze doskonale sprawdza się w warunkach, w których siekiera szybko się tępi. Dzięki temu po stępieniu jednego ostrza można zacząć używać drugiego, bez konieczności przerywania pracy.
Na rynku spotkać można również bardziej egzotyczne urządzenia – lekkie i poręczne toporki obsługiwane jedną ręką, a także karczowniki służące do okrzesywania.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 11:12 24-10-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama