Dodaj do ulubionych

Certyfikaty leśne

Chociaż Wielka Brytania nie jest uznawana za lidera gospodarki leśnej w Europie, to posiada unormowany system certyfikowania operatorów maszyn i pilarzy.

Lesistość w Wielkiej Brytanii nie jest duża. Na jednego mieszkańca przypada tylko 0,05 ha (w Polsce jest to 0,24 ha). Do roku 2013 podchodzono do kwalifikacji operatorów pilarek i maszyn dość luźno, jednak wprowadzono liczne zmiany w procesie szkoleniowym oraz wymagań prawnych.

Obecnie, na podstawie przepisów PUWER (Provision and Use of Work Equipment Regulations) z 1998 roku, regulujących zasady BHP, każdy operator maszyn leśnych powinien posiadać kwalifikacje, które zgodne są ze standardami Systemu Certyfikacji Operatorów Maszyn Leśnych, opracowanego przez NPTC (National Proficiency Tests Council).

Stopnie kształcenia
NPCT jest jedną z instytucji City&Guilds, czyli organizacji edukacyjnej, działającej w Wielkiej Brytanii od ponad 140 lat, mającej na celu rozwój systemu edukacji o profilu technicznym w kraju. Jako największa organizacja w Wielkiej Brytanii, stała się organem nadawczym oferującym ok. 2300 licznych kwalifikacji, akredytowanych w każdym kraju Zjednoczonego Królestwa.

Oczywiście, City&Guilds nie jest jedyną grupą uprawnioną do przeprowadzania tych szkoleń – wszystkie jednak muszą być zgodne z normami NPTC.


Dla pracowników leśnych przygotowano szereg szczegółowych kwalifikacji do zdobycia. Swoją karierę w branży leśnej można rozpocząć na kilka sposobów – podobnie jak w Polsce, college (etap przygotowujący do podjęcia studiów) oraz uniwersytet - kształcą studentów w zakresie nauk leśnych i przemysłu drzewnego.

Kursy podstawowe, wprowadzające w tematykę przemysłu drzewnego lub leśnictwa, nie wymagają żadnego wcześniejszego doświadczenia w dziedzinie, ale otwierają drzwi do zdobycia uprawnień. Ocena z dyplomu ukończenia przeliczana jest na wartości punktowe według wytycznych UCAS – organizacji obsługującej system rekrutacji szkolnictwa wyższego Anglii. Praktykuje się również rozpoczęcie leśnej kariery od pracy w ramach wolontariatu.


Do kursów certyfikowanych, pozwalających na pracę jako operator maszyn leśnych, można przystąpić już w wieku 16 lat. W angielskiej kwalifikacji są to kursy na poziomie 2 oraz 3, a przed ich rozpoczęciem należy mieć już podstawową wiedzę na temat obsługiwanego sprzętu oraz zasad BHP. Przy kursach obsługi maszyn leśnych rekomenduje się, aby każdy z kandydatów posiadał aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w trakcie nagłych wypadków. Nie jest to warunek konieczny, ale wiele centrów treningowych nalega na takie rozwiązanie.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 12:20 27-01-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama