Dodaj do ulubionych

Prognozy dla lasów

Eksperci przewidują różne scenariusze rozwoju potencjału lasów państwowych i prywatnych, generalne jednak wielkość zasobów drzewnych będzie się zwiększać.

Choć obecnie sytuacja na świecie nie wygląda na stabilną, warto mieć kilka wariantów działania na przyszłość. Decydując o strategii rozwoju swojej firmy należy bacznie obserwować wiele wskaźników i prognoz. Próby przewidzenia możliwości pozyskiwania drewna oraz rozwoju zasobów drzewnych z podziałem na lasy, będące w rękach prywatnych oraz w zarządzie Lasów Państwowych, podjęli się pracownicy Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL) w Sękocinie Starym.

Las w różnych scenariuszach
Do 2009 r. raporty dotyczące stanu lasów w Polsce były mocno uproszczone – dobrze zinwentaryzowane były lasy będące w zarządzie LP, natomiast z lasami pozostającymi pod innymi formami własności (lasy prywatne, Parki Narodowe, lasy gminne itd.) było mniej precyzyjnie. Te dwie powyższe formy własności stanowią ponad 96 proc. powierzchni lasów w naszym kraju.
Większej dokładności i aktualności danych dostarczyła Wielkoobszarowa Inwentaryzacja Stanu Lasu (WISL), która miała na celu cykliczne podawanie wielu informacji, takich jak m.in. miąższość, przyrost, śmiertelność. Pomiary i obserwacje prowadzone są na stałych powierzchniach.  

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 12:26 27-01-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama