Dodaj do ulubionych

Fińskie muzeum lasu

W czasie pobytu w Finlandii warto odwiedzić muzeum Lusto, w którym można usłyszeć głosy ptaków, odgłosy pracy człowieka w lesie, obserwować zwierzęta, czy poczuć zapach drewna.

Lusto to nowoczesne, wykorzystujące atrakcyjne metody edukacji, muzeum lasu znajdujące się w południowo-wschodniej Finlandii, w położonej malowniczo wśród jezior miejscowości Punkaharju. Lasy obejmują około 70 proc. powierzchni Finlandii i stanowią istotną część fińskiego stylu życia, kultury i społeczeństwa.

Muzeum umożliwia odwiedzającym poznanie i lepsze zrozumienie interakcji, które zachodziły między człowiekiem a lasem w przeszłości, są obecnie i będą w przyszłości. Misją muzeum jest także wzmacnianie relacji społeczeństwa z lasem, która ma konsekwencje ekologiczne, kulturowe, społeczne i ekonomiczne.

Niczym w lesie
Kultura leśna w Finlandii jest niezwykle rozwinięta i bogata. Zadaniem muzeum jest również podtrzymanie tradycji leśnej w taki sposób, aby przetrwała dla przyszłych pokoleń.


Muzeum powstało w 1994 roku z inicjatywy Finnish Forest Museum Foundation – Fundacji dla Fińskiego Muzeum Lasu. Zarówno nazwa, która oznacza pierścień przyrostu drzewa, jak również wygląd budynku, który ma kształt wycinka przekroju poprzecznego pnia, nawiązują właśnie do pnia drzewa.


Budynek doskonale wkomponowuje się w otoczenie, w sąsiedztwie którego znajduje się arboretum. Corocznie muzeum odwiedza ok. 36 tysięcy osób, w tym 30 proc. stanowią grupy zorganizowane, pozostałe osoby stanowią turyści indywidualni i rodziny. 15 proc.  odwiedzających to cudzoziemcy.


Lusto jest narodowym muzeum, które gromadzi i chroni materiały związane z leśnictwem z terenu Finlandii, w tym dokumentację, zdjęcia, dzienniki pracy, dokumenty, nagrywane wywiady i oznaki tradycji ustnych, ilustruje interakcję między człowiekiem a lasem od przeszłości do przyszłości. Zbiory muzeum zostały ustanowione w 1991 roku. Dzięki współpracy z innymi muzeami oraz osobami prywatnymi kolekcje są ciągle rozszerzane.  Obecne w muzeum jest ok. 9 000 eksponatów, ok. 200 00 zdjęć i negatywów oraz ponad 300 filmów różnego rodzaju. Najstarsze zdjęcia prezentujące gospodarkę leśną w Finlandii pochodzą z XIX wieku.


Muzeum jest także swego rodzaju centrum naukowym, które wychodzi naprzeciw wyzwaniom edukacyjnym współczesnego społeczeństwa. Podczas zwiedzania, dzięki symulacjom komputerowym można usłyszeć głosy ptaków, obserwować zwierzęta, poczuć zapach drewna, czy odgłosy pracy człowieka w lesie.

Zgodnie z projektem architektów, odwiedzający przemieszczają się pomiędzy przestrzeniami o różnym charakterze, tak jakby znajdował się w lesie i odnajdywał coraz to nowe, ciekawe zakątki.
Dodatkowym uatrakcyjnieniem jest przedstawienie lasu i prac w nim zachodzących przez okres czterech pór roku.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ 
Dodano 12:53 27-01-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama