Dodaj do ulubionych

Opłaty środowiskowe

Wnoszenie opłat za korzystanie ze środowiska, to powinność każdego przedsiębiorcy, również leśnego. Dopełnienie tego obowiązku ułatwi ubieganie się o dofinansowanie ze środków publicznych.

Zgodnie z Ustawą o Ochronie Środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 roku, podmiot wprowadzający do środowiska zanieczyszczenia jest zobowiązany do zapłacenia samodzielnie obliczonej kwoty, na rzecz odpowiedniego urzędu marszałkowskiego.

Podczas gdy duże firmy zazwyczaj regularnie płacą, a nawet zatrudniają osoby odpowiedzialne za wszelkie sprawy związane z ochroną środowiska, mniejsi przedsiębiorcy często nie mają nawet pojęcia, że powinni uiścić jakieś opłaty. Czym grozi niedopłata za emisję i co warto wiedzieć, by bez problemów załatwić tę sprawę?

Kto i za co?
Zasadniczo, do płacenia zobowiązani są wszyscy ci, którzy "korzystają ze środowiska". Zgodnie z artykułem 272 Ustawy, w zamian za emitowanie do środowiska gazów cieplarnianych i pyłów, opłatę wnosi "korzystający". Tożsamość płatnika określa inny zbiór przepisów: Ustawa z dnia 6 marca 2018 roku – Prawo Przedsiębiorców. Dowiemy się z niej, że odpowiedzialny za emisje i zapłatę za nie, jest przedsiębiorca, osoba fizyczna czy też inna jednostka organizacyjna. Dotyczy to również firm zagranicznych.


Zule zapłacą, w większości przypadków, za pracę maszynami spalinowymi. Każdy pracujący silnik, czy to harwestera, czy pilarki, musi być wzięty pod uwagę przy obliczaniu sumy wyemitowanych gazów w ciągu roku. To oczywiście oznacza konieczność prowadzenia ewidencji zużytego paliwa, bo właśnie na takiej podstawie oblicza się dokładne kwoty.
Odpowiednie instrukcje, formularze i przeliczniki znajdziemy na stro

nie urzędu marszałkowskiego – udostępnione tam informacje w zupełności wystarczają, by samodzielnie poradzić sobie z wszystkimi obliczeniami. Pieniądze należy przelać na konto urzędu, w obrębie którego zarejestrowana jest działalność, do dnia 31 marca roku następującego po okresie rozliczeniowym.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJDodano 11:36 25-02-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama