Dodaj do ulubionych

Niemcy. Klęski i dotacje

277 tys. hektarów lasów do odnowienia w Niemczech w ciągu ostatnich trzech lat. To stan na 31 grudnia 2020 roku, podany w raporcie Federalnego Ministerstwa Żywności i Rolnictwa (BMEL). Dokument przedstawiła 24 lutego br. Julia Klöckner, która pełni funkcję federalnego ministra leśnictwa Niemiec. Raport pokazuje stan niemieckich lasów w roku 2020.


Co z niego wynika? Otóż skala zniszczeń i złego stanu lasów jest największa w historii takich badań, czyli od roku 1984. Przyczyny to: susze – nękające w ostatnich latach niemieckie lasy, gradacje korników, a także nawałnice powodujące złomy i wywroty oraz pożary.
Same drzewostany są w złej kondycji. Około 80 proc. drzewostanów świerkowych, sosnowych i dębowych i aż ok. 90 proc. drzewostanów bukowych ma uszkodzone korony. Proces defoliacji (utraty liści) postępuje z roku na rok.


Być może w walce o poprawę kondycji niemieckich lasów, a także w procesie ich odnawiania po klęskach pomogą dotacje. Ministerstwo poinformowało, że w ramach programu „Dotacje na cyfryzację i technologię dla zrównoważonej gospodarki leśnej” do beneficjentów trafi dodatkowe 15 mln euro. O tyle zwiększył się budżet tego programu, który wynosił początkowo 50 mln euro. Pierwsze środki rozeszły się bardzo szybko, zaraz po starcie dotacji na początku listopada ubiegłego roku.


Źródło: Forstpraxis.de, Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa, „Wyniki badań stanu lasu 2020”  


 
Dodano 12:59 29-03-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama