Dodaj do ulubionych

Na czarno i z haraczem


Nikt nie buntował się przeciwko temu, że w Nadleśnictwie Głogów od lat zatrudniano pracowników na czarno. Sprawa wyszła na jaw dopiero, gdy padło oskarżenie, że ludzi także okradano z pieniędzy.

Leśniczym Leśnictwa Dalków, z siedzibą w położonych ok. 17 km na zachód od Głogowa Gaworzycach, był Roman Urbaniak.

A jego podleśniczym – Michał Podgórski, młody leśnik po technikum w Rogozińcu i leśnictwie w Poznaniu. Pracowali tak zgodnie ok. 6 lat, dopóki Podgórski nie odkrył, że w jednostce dochodzi do nielegalnego procederu.

 

Haracz za pracę

W 2017 roku leśniczy Roman Urbaniak awansował na inżyniera nadzoru, a podleśniczy Podgórski zajął jego miejsce. I tu pojawił się pierwszy zgrzyt.

Dla nowego inżyniera wiązało się to z koniecznością opuszczenia leśniczówki w Gaworzycach – wyprowadzkę z niej przeciągał przez ok. dwa lata.

To było zapewne niekomfortowe dla nowego leśniczego, który dojeżdżał wówczas z Głogowa. W 2019 sprawa się rozwiązała i Podgórski wreszcie sprowadził się do swojej jednostki, wcześniej jednak zaczęły się kolejne problemy.

– Przyszli do mnie ludzie pracujący przy czyszczeniach czy sadzeniach, że dostają za mało pieniędzy. Więc po prostu pokazałem im protokoły odbioru prac, z których wynikało, ile powinni dostać – wspomina Podgórski.

Młody leśniczy, jak mówi, szybko zrozumiał, że w jego jednostce przez lata dochodziło do nielegalnego procederu, w którym nieświadomie brał również udział.

– Poprzedni leśniczy, Roman Urbaniak, zawiadywał pracownikami zula. Mechanizm był taki, że to on ich umawiał, zlecał im robotę, a potem ją rozliczał. Sam też rozwoził pracownikom pieniądze, po tym, jak otrzymywał je od przedsiębiorcy leśnego, który formalnie wykonywał prace na terenie leśnictwa Dalków. Ludzie ci pracowali oczywiście na czarno, niektórzy mieli renty, których nie chcieli stracić, inni po prostu chcieli sobie dorobić – opowiada obecny leśniczy.

Cały tekst dostępny na jest na FB GAZETY LEŚNEJ tutaj

 

 
Dodano 10:09 29-03-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama