Dodaj do ulubionych

Szwecja. Testy asfaltu na bazie ligniny

Szwedzka firma transportowa Svevia, we współpracy ze Stora Enso rozpoczęła testy nowego asfaltu na bazie ligniny.

W eksperymencie masa bitumiczna (uszczelniacz materiału ropopochodnego użytego do nawierzchni jezdni), została zastąpiona komponentem pochodzenia naturalnego – ligniną Lineo, wyprodukowaną przez Stora Enso.

W ramach próby asfalt położono na 15-sto kilometrowej drodze między Sandbrink i Gnesta w Szwecji.

Jako alternatywę dla bitumu (żywicy) wybrano ligninę, ponieważ jest to substancja pochodzenia naturalnego, zawarta w drewnie, która może zmniejszyć negatywny wpływ asfaltu na klimat.

Lignina to złożony polimer pochodzenia roślinnego występujący w ścianach komórkowych wszystkich roślin lądowych, który łączy w sobie celulozę z hemicelulozą.

Daje drewnu wytrzymałość, trwałość i odporność. To właśnie te właściwości sprawiają, że jest ciekawym surowcem do produkcji asfaltu.


 – Asfalt składa się ze żwiru i bitumu, który jest produkowany z ropy naftowej. Jeśli uda nam się znaleźć coś, co zastąpi bitum jako spoiwo w asfalcie, może to znacznie zmniejszyć negatywny wpływ na klimat – powiedział Mattias Andersson, specjalista ds. produktów asfaltowych w firmie Svevia.


Pierwsza część eksperymentu, przeprowadzonego we wrześniu 2020 r. przez Svevię i Stora Enso, przyniosła obiecujące wyniki. Nawierzchnia drogi wyglądała dobrze i jednolicie.

Obecnie specjaliści z obu firm czekają, aby zobaczyć, jak nowy materiał zachowa się po wiosennych roztopach.

Źródło: Storaenso.com
Fot.: Pixabay

 
Dodano 11:40 30-03-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama