Dodaj do ulubionych

Finlandia. Budowa zakładu przetwórstwa drewna

Metsä Fibre, część Metsä Group, zbuduje gigantyczny zakład przetwórstwa drewna w Kemi w Finlandii.

Wartość przedsięwzięcia wynosi 1,6 mld euro i jest największą inwestycją fińskiego przemysłu leśnego w Finlandii, a także największym zakładem przetwórstwa drzewnego na całej półkuli północnej.


W najbliższych latach inwestycja ta będzie oznaczała również szanse rozwoju dla zagranicznych dostawców, zarówno w zakresie samej budowy, wyposażenia fabryk i rozbiórki starej celulozowni, oraz związanych z tym projektów infrastrukturalnych.

Szacuje się, że przy budowie zakładu pracować będzie około 15 000 osób. Budowa zakładu zajmie około dwa i pół roku – powinna zakończyć się w trzecim kwartale 2023 roku.


Ponadto Grupa Metsä buduje najnowocześniejszy tartak na świecie w Raumie w Finlandii.

Inwestycje te według inwestorów w znaczący sposób przyczynią się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Drewno przetwarzane w fabryce będzie pochodziło z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, a jego pochodzenie będzie zawsze znane.

Zakład będzie przetwarzał rocznie około 7,6 miliona metrów sześciennych papierówki, czyli o 4,5 miliona metrów sześciennych więcej niż obecna celulozownia w Kemi.

Drewno powinno pochodzić głównie z fińskich, a w przyszłości także ze szwedzkich lasów.

Nowy zakład przetwórstwa drzewnego w Kemi będzie produkował rocznie około 1,5 miliona ton pulpy z drewna twardego i miękkiego oraz wiele innych produktów, takich jak pelety drzewne, terpentyna, biogaz, kwas siarkowy i olej sosnowy.

Ponadto będzie produkować 2 TWh odnawialnej energii elektrycznej rocznie, co odpowiada 2,5 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej w Finlandii.

Źródło: Silvarium.cz

Fot.: Pulpapernews.com
 
Dodano 11:48 30-03-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama