Dodaj do ulubionych

Słowacja. Zmiana zarządcy Parków Narodowych

Ministerstwo Rolnictwa odmawia przekazania Parków Narodowych pod resort środowiska.

Popierają to słowackie lasy państwowe, na których stronie napisano, iż „Przekazanie Ministerstwu Środowiska państwowej administracji gruntami w zakresie realnej ochrony przyrody w parkach narodowych niczego nie zmieni, gdyż restrykcje i ograniczenia dotyczące ochrony przyrody obowiązują i będą dotyczyć jednakowo wszystkich, bez względu na kategorię użytkownika. Istotnie zmieni się uzależnienie gospodarowania tak przekazanymi gruntami od budżetu administracji publicznej, w przeciwieństwie do obecnego zarządcy, który sam musi pokryć koszty ogólne i administracyjne”.


Zgodnie ze Strategią Polityki Ekologicznej Republiki Słowackiej do 2030 roku, system obszarów chronionych i poszczególnych stopni ochrony przyrody na całym terytorium Słowacji ma zostać przewartościowany.

„Mamy świadomość, że obecna sytuacja w zakresie ochrony przyrody nie jest idealna, ale nie wystarczy jedynie zmienić zarządcę gruntu. Niezbędne jest zbudowanie przejrzystej, zrównoważonej, skutecznej ochrony przyrody, która powinna powstać po wnikliwej, profesjonalnej analizie. Nie jest to możliwe bez oceny wpływu środowiskowego, społecznego i gospodarczego na reprezentację wszystkich zainteresowanych stron” – podsumowują słowaccy leśnicy.

Źródło: Lesy.sk
Dodano 10:25 04-06-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama