Dodaj do ulubionych

Czechy. LČR na plus w pierwszym półroczu

Przedsiębiorstwo państwowe Lesy České Republiky (LČR) osiągnęły w pierwszej połowie bieżącego roku zysk w wysokości 680 mln koron, głównie dzięki rosnącym cenom drewna. W ubiegłym roku, w tym samym okresie, Lesy ČR odnotowały stratę w wysokości 480 milionów koron. Przychody państwowej spółki w pierwszym półroczu wzrosły o 54 proc. do poziomu 6,05 mld koron.


– Zysk LČR jest wyższy w tym roku ze względu na ceny drewna. Środki te natychmiast inwestujemy w odnowienia powierzchni po gradacji kornika, co jest naszym priorytetem –
powiedziała Eva Jouklová, rzeczniczka firmy. Według LČR cena drewna rośnie ze względu na rosnący popyt na drewno w Europie, Azji i Ameryce.


W pierwszym półroczu Lesy České Republiky zmniejszyły pozyskanie drewna o 12 procent – do 5,6 mln m3. Stopniowo ustępuje bowiem gradacja kornika. Oprócz intensywnej wycinki porażonego drewna i innych środków obronnych, do osłabienia gradacji przyczyniła się również tegoroczna, bardzo zimna i deszczowa wiosna, która opóźniła o około miesiąc wiosenną rójkę szkodnika.

Wraz z ustępowaniem gradacji, LČR ograniczyły także swój plan pozyskania do poziomu 12,1 mln m3 z planowanych jeszcze w marcu 14,07 mln m3. W ubiegłym roku pozyskanie w czeskich lasach osiągnęło rekordowe 14,35 mln m3 drewna, z czego 93 proc. przypadło na drewno poklęskowe.


W tym roku firma zamierza odnowić i zalesić rekordowe 21 tys. ha. W zeszłym roku był to poziom 16 tys. ha (wzrost o 31 proc.). W tym celu wykorzystanych zostanie ok. 90 mln sadzonek (w zeszłym roku 74 mln).

Źródło: Silvarium.cz
Dodano 14:53 28-09-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama