Dodaj do ulubionych

Apteczka do lasu

Podczas pracy w lesie konieczna jest dobrze wyposażona apteczka. Jak się jednak okazuje w polskim prawie trudno znaleźć konkretne zapisy, które pomogłyby przedsiębiorcom w odpowiednim zabezpieczeniu swoich pracowników.

A w lesie o to trudno w szczególności, zwłaszcza mając na uwadze wypadkowość przy pozyskaniu drewna.

Tymczasem na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. To również na jego głowie jest zapewnienie pracownikom sprawnie funkcjonującego systemu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środków do jej udzielenia.


Przepisy jednak nie mówią o tym co ma się przez to rozumieć, a wydana przez Lasy Państwowe Instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej także nie doprecyzowuje tego zagadnienia. Zawartość i ilość apteczek należy ustalać z lekarzem medycyny pracy odpowiedzialnym za zatrudnionych, ale trudno oczekiwać od każdego specjalisty, by znał specyfikę pracy w lesie.

Zawartość apteczki
W Polsce przepisy prawa nie określają zawartości apteczek. Powinna ona uwzględniać rodzaj i zakres prowadzonej działalności, liczbę zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy, a także rodzaj i poziom występującego zagrożenia w zakładzie. Niewiele nam to mówi, na szczęście rynek usług obfituje w doradców ds. BHP, którzy z racji doświadczenia i wiedzy mogą pomóc rozwiać wątpliwości.


– Podstawowa apteczka zakładowa pierwszej pomocy może zawierać tylko środki opatrunkowe i sprzęt ratunkowy. Powinny się w niej znaleźć m.in. opaski dziane, opaski elastyczne, plastry z opatrunkiem i bez, chusty trójkątne, opatrunki jałowe. Zestaw pierwszej pomocy powinien być wyposażony w rękawiczki jednorazowe, nożyczki z tępymi końcówkami, maski lub ustniki niezbędne do przeprowadzenia sztucznego oddychania metodą usta–usta itp. – wymienia Andrzej Damijan, główny specjalista w firmie usługowo-szkoleniowej „BHPOŻ”.

Dodaje, że w niektórych okolicznościach przydać mogą się też opatrunki hydrożelowe, płyn do przemywania oczu, sól fizjologiczna, koc ratunkowy termiczny itp. Ważne, by na tej liście znalazła się też instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Jednak okazuje się, co za dużo to niezdrowo. –  Apteczki nie powinny zawierać środków przeciwbólowych i innych leków, kropli żołądkowych, kropli nasercowych, płynów dezynfekujących itd., chyba że osoba wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy ma wykształcenie medyczne i jest upoważniona do podawania tego typu środków – przestrzega Andrzej Damijan i zaznacza, że w przypadku zaniechania właściwego zaopatrzenia zakładu w apteczki, osoba odpowiedzialna za stan BHP lub kierująca pracownikami bądź innymi osobami fizycznymi ponosi odpowiedzialność wykończeniową zgodnie art. 283 § 1 kp. Kara z tego tytułu może wahać się od 1 tys. do 30 tys. zł.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ





Dodano 12:56 22-02-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama