Dodaj do ulubionych

Śmierć za drzewem

Drwal ścinał buka. Pomocnik odszedł na kilka metrów i schował się za pobliskim drzewem. To schronienie nie zapobiegło nieszczęśliwemu wypadkowi.

11 lutego 2022 r., piątek, Leśnictwo Balnica, Nadleśnictwo Komańcza, RDLP w Krośnie. Podwykonawca zula wykonywał zrąb gniazdowy w lesie bukowym.

Bieszczady zimą
Zul pracował na południowym stoku góry Matragona, blisko szczytu. Podwykonawca zula w składzie 2-osobowym dokonywał ścinki i okrzesania około 90-letnich buków. Teren zrębu był trudny. Poza dużą nierównością terenu, na powierzchni zalegał śnieg o grubości około metra. Trzeba go było nieźle odrzucać, przygotowując stanowiska robocze. Do tego zadania przydawał się pomocnik, 29-letni mężczyzna. Jego kompan, drwal, był nieco bardziej doświadczony, miał 38-lat. Odpowiadał za ścinkę i okrzesywanie dojrzałych buków.


Szczyt Matragona znajduje się w Bieszczadach Zachodnich, na granicy miejscowości Żubracze i Maniów, około 40 km w linii prostej na południe od Sanoka. Jego wysokość to 990 m n.p.m. Nie biegną przez niego żadne znakowane szlaki turystyczne.


Pogoda 11 lutego była dobra. Temperatura wynosiła około 0 stopni Celsjusza, wiał łagodny południowo-zachodni wiatr. Zachmurzenie było prawie całkowite przez cały dzień, ale opad śniegu był bardzo niewielki, niecały centymetr puchu przez cały dzień.

Buk i ścieżka oddalania
Prace pozyskaniowe w tym wydzieleniu rozpoczęły się 26. stycznia. Zespół roboczy usuwał drzewa w dół stoku, szlak zrywkowy szedł natomiast w poprzek. Przygotowane sortymenty zrywane były za pomocą skidera LKT.


11 lutego rozpoczęto pracę o godzinie 7.30. Pomocnik wykopywał w głębokim śniegu stanowiska robocze wokół ścinanych drzew oraz ścieżki oddalania. Po wykonaniu pracy kierował się na kilkumetrową odległość i obserwował przebieg ścinki. Mógł w razie zagrożenia ostrzec o nim drwala. Ścinane były buki o wysokości mniej więcej 30 metrów i średnicach w miejscu cięcia między 30 a 40  cm.


Praca szła w miarę gładko przez ponad dwie godziny. Mniej więcej o 9.40 mężczyźni zaczęli przygotowywać stanowisko przy kolejnym buku. Drzewo było wysokie na 28 metrów, a średnica w miejscu cięcia wynosiła 34 cm. Pień był okrągły, bez nabiegów korzeniowych. Buk był oddalony o 4,5 metra w dół stoku od szlaku zrywkowego. W jego najbliższym sąsiedztwie nie było innych przeszkadzających w ścince drzew.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 13:08 29-04-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama