Dodaj do ulubionych

Dotacje dla zuli

Przedsiębiorcy leśni mogą ubiegać się o unijne wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W lutym ub.r. wprowadzone zostały zmiany w poddziałaniu „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej”, które jest częścią Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dzięki temu unijne dotacje miały stać się dostępne dla przedsiębiorców leśnych, by ci mogli lepiej świadczyć usługi na rzecz rolników – właścicieli lasów. Czy tak się rzeczywiście stało?

Czym jest PROW?
PROW to unijne narzędzie mające na celu poprawę warunków życia na wsi w szerokim tego słowa znaczeniu – obejmuje kwestie zarówno społeczne, jak i gospodarcze, a także środowiskowe. Stanowi ono jeden z filarów Wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej. Jest to narzędzie dość elastyczne – w ramach Wieloletnich Ram Finansowych Unii – to kraje członkowskie dostosowują programy rozwojowe do lokalnych potrzeb. Wsparcie finansowane jest ze środków Wspólnoty i krajowych.


Jedną z operacji tej wspólnej polityki, realizowanej w perspektywie do 2020 r. (wyjątkowo przedłużonej o 2 lata), jest „Rozwój gospodarstw i działalności gospodarczej”. W nim zaś zawiera się poddziałanie „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej”. W ogólnym rozumieniu ma ono promowanie różnorodnych form działalności gospodarczej na wsi. Dotychczas jednak programy pomocowe pomijały potrzeby prywatnych właścicieli lasów i przedsiębiorców leśnych, którzy często działają na obszarach wiejskich i tam właśnie znajdują pracowników – w skali kraju może to być nawet 50 tys. miejsc pracy.


Już pod koniec 2016 r. pojawiły się apele o rozszerzenie zasięgu poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” o branżę usług leśnych. Do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pisała wtedy Polska Leśna Izba Gospodarcza, mająca poparcie m.in. Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych oraz ówczesnego kierownictwa Lasów Państwowych.


Dzięki zmianom, które w gruncie rzeczy polegały na przekształceniu wyrażenia „rozwój usług rolniczych” na „rozwój usług rolniczych i leśnych”, przed zulowcami otworzyła się możliwość sięgnięcia do puli aż ok. 232 mln euro. Jakie warunki należy spełnić, by pomoc otrzymać?

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
 
Dodano 13:58 24-05-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama