Dodaj do ulubionych

Rezystograf oporowy

Rezystograf to urządzenie do diagnostyki drzewa, pozwala na szybkie i dokładne sprawdzenie, jakie są jego słabe punkty.

Jednym z najważniejszych wskaźników mechanicznych oraz fizycznych właściwości drewna jest gęstość. Dzięki znajomości tej cechy możemy określić nie tylko jakość surowca, ale również jego przeznaczenie.

Ponadto wiedza na temat gęstości drewna oraz jej rozkładu na przekroju poprzecznym pnia drzewa rosnącego, może pomóc w podjęciu decyzji o jego usunięciu lub pozostawieniu w aglomeracji miejskiej, czy przy ruchliwej drodze.

Udoskonalona metoda
Gęstość drewna można badać przy użyciu wielu mniej lub bardziej skomplikowanych narzędzi – np. świdra Presllera, z wykorzystaniem metody objętościowej lub wypornościowej, czy Pilodynu, po wcześniejszym zdarciu kory z pnia w miejscu badania.
Są to jednak metody uważane powszechnie za destrukcyjne, czyli takie które mogą wpłynąć na końcowe zastosowanie badanego materiału lub prowadzić do pogorszenia stanu zdrowotnego drzewa, przez tzw. „wrota infekcji” powstałe na skutek odsłonięcia i uszkodzenia tkanki drzewnej.


Natura nie lubi pustki, więc wraz z postępem technologicznym opracowano metody uważane za niedestrukcyjne, które z reguły nie prowadzą do trwałych uszkodzeń drzew, a ich ingerencja w strukturę tkanki drzewnej jest ograniczona do minimum.


Badania te przeprowadzane są przy użyciu drogiego, specjalistycznego sprzętu. Wykorzystywane są głównie w diagnostyce drzew parkowych oraz przydrożnych. Jednym z rozwiązań wykorzystujących tę metodykę jest zastosowanie urządzenia zwanego rezystografem.


Urządzenie to zostało zaprojektowane na początku lat 80. XX w. przez dwóch niemieckich inżynierów W. Kamma oraz S. Vossa. Początkowo wyniki uzyskane w ramach pomiarów (wierceń) nie przynosiły oczekiwanych efektów, ponieważ zastosowana technologia wiercenia nie radziła sobie z niejednorodną strukturą drewna. Dopiero opracowanie elektronicznej rejestracji oraz regulacji mocy pracy silnika poruszającego wiertło pozwoliło na otrzymanie wiarygodnych wyników.


W 1990 roku firma Rinntech otrzymała patent na urządzenie o nazwie „Resistograph”. W tej chwili na rynku możemy znaleźć kilkanaście urządzeń, które wykorzystują tę technologię.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 




Dodano 13:35 30-06-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama