Pozyskanie gałęziówki
Obśmiany przez opozycję i internautów program „Chrust plus”, to nie nowość w Lasach Państwowych – gałęziówka, fachowo nazywana drewnem małowymiarowym lub sortymentem M2, pozyskiwana jest od dawna w ramach samowyrobu.
Przypomnijmy: pod koniec maja br. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych przygotowała wytyczne dotyczące wsparcia możliwości nabywania przez konsumentów – odbiorców indywidualnych, surowca drzewnego do celów opałowych. Propozycja spotkała się wówczas z szyderstwami ze strony opozycji, która wyśmiała ten sposób walki z kryzysem, nazywając wytyczne programem „chrust plus”.
Tymczasem, jak szybko wyjaśniły LP, możliwość zbierania chrustu była zawsze, a decyzja w sprawie wytycznych umożliwiła jedynie zakup drewna najniżej jakości, w pierwszej kolejności przez lokalnych mieszkańców.
Gałęziówka wyrabiana jest na wskazanych przez leśniczego, ewentualnie podleśniczego, działkach pozrębowych lub potrzebieżowych. Po prostu tam, gdzie niedawno coś cięto i ową drobnicę pozostawiono. Jest to drewno odbierane w stosach o maksymalnej szerokości sztuki do 7 cm w korze lub do 5 cm, bez kory w grubszym końcu.
Nie chrust, a drobnica
Pozyskanie drewna samowyrobem było, jest i nic nie wskazuje na to, by nagle miało się skończyć. Tylko, że nie chodzi o chrust – suche i cieniutkie gałązki leżące między drzewami, a o drobnicę opałową – gałęziówkę, drobnicę, M2 czy – posługując się fachowym słownictwem – drewno małowymiarowe.
Najbardziej istotne postanowienia wytycznych dotykają właśnie tematyki opału. Najważniejsze z nich to m.in. fakt, że na ten cel powinno być przeznaczane to drewno, które zostanie sklasyfikowane jako wspomniane M2, S4 oraz S2AP – czyli wszystkie sortymenty o najniższych wymaganiach według klasyfikacji jakościowo-wymiarowej.
Trzeba też zaznaczyć, że pozyskanie drewna w ten sposób, to dla Lasów czysty zysk. Taki samowyrobnik rzeczywiście może pozyskiwać drobnicę opałową z powierzchni pozrębowych czy potrzebieżowych pod jednym warunkiem. Ma pozostawić powierzchnię oczyszczoną w sposób umożliwiający przygotowanie gleby.
(...)
To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty? Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!
WIĘCEJ
Dodano 11:15 27-07-2022