Uwaga na nielegalny stroisz
W okresie przedświątecznym nasilają się kradzieże stroiszu w lasach. Złodzieje niszczą jodły, których gałązki służą do przygotowywania stroików.
Stroisz to po prostu przycięte, gęsto uiglone gałązki drzew iglastych, wykorzystywane w celach dekoracyjnych (ozdoby na groby, świąteczne wieńce), czy też do zabezpieczania roślin na dworze przed mrozem. Zwykle pozyskuje się go z takich gatunków, jak jodła oraz świerk, przez wzgląd na gęste ułożenie igieł wymienionych drzew. Preferuje się jednak jodłę, ponieważ jej igły dłużej utrzymują się na gałązkach, które mają w dodatku większe walory estetyczne.
Stroisz można kupić m. in. na targach, czy w nadleśnictwach. Jeśli nie nabywa się go bezpośrednio przez jednostki należące do Lasów Państwowych, należy zwracać uwagę na to, czy był legalnie pozyskany. Dlaczego to ważne? Wspierając prawnie zdobyty materiał roślinny, ograniczamy także kradzieże stroiszu w lasach. A te nasilają się w okresie przed Wszystkimi Świętymi i Bożym Narodzeniem.
Kradzieże
Jak działają złodzieje stroiszu? Przejawia się to zwykle ogałacaniem młodych jodeł z niemal wszystkich gałązek, co przyczynia się do ich obumierania, bądź – w najlepszym przypadku –
regeneracji trwającej kilka sezonów. Problem nie wydaje się spory, jeśli spojrzy się na niego przez pryzmat danej chwili – ot, kilka uszkodzonych drzewek pośród ponad 9 milionów ha lasów w Polsce.
Jednak, gdy wgłębimy się w to zagadnienie i „poszperamy” w zasobach internetu zobaczymy, że już w 2008 roku publikowano artykuły o długotrwałym problemie kradzieży stroiszu. Prócz amatorów, zajmowały się tym także niejednokrotnie zorganizowane grupy siejące strach wśród okolicznych mieszkańców.
Najbardziej narażone są na ten rodzaj przestępstwa bory jodłowe znajdujące się w województwie świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, gdzie jodła występuje pospolicie. Jak informują LP, większość nielegalnie pozyskanego stroiszu w Polsce pochodzi właśnie z wymienionych regionów, w pozostałych bowiem ten gatunek drzew jest rzadki lub nie występuje wcale. Jodła jest w składzie drzewostanów niemal całej RDLP w Radomiu.
W 2020 roku na terenie nadleśnictw tej dyrekcji stwierdzono 67 przypadków kradzieży stroiszu, w czasie których skradziono 112 mp gałęzi jodłowych, a w 2021 r. odnotowano ich 50 – skradziono 112 mp. Przypadki kradzieży zdarzają się także na Mazowszu, na przykład w Puszczy Kozienickiej.
(...)
To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty? Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!
WIĘCEJ
Dodano 12:18 25-10-2022