Dodaj do ulubionych

Waloryzacja dla podwykonawców

Wykonawca jest zobowiązany do zwaloryzowania wypłat podwykonawcy.


W grudniowej GAZECIE LEŚNEJ ub. r. ukazał się mój artykuł na temat wchodzących w życie, nowych zasad waloryzacji umów na usługi leśne. Jak obserwuję w kontaktach z wykonawcami, temat wzbudza wiele dyskusji oraz wątpliwości.

Pobrzmiewa przy tym niezadowolenie ze skali ewentualnych podwyżek. Widać ją dobrze na tle zeszłorocznych danych o wskaźnikach inflacji, które to wskaźniki znajdą zastosowanie w nowych umowach.

Niekorzystny mnożnik
Przypomnijmy, chodzi o kwartalny wskaźnik GUS wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem. Zachęcam wszystkich do przeprowadzenia takiej przykładowej kalkulacji w odniesieniu do wybranej stawki z własnego kosztorysu złożonego w którymś z aktualnych przetargów. Po dodatkowym zastanowieniu dostrzegam dwie, kluczowe słabości rozwiązania zaproponowanego przez Lasy Państwowe.


Po pierwsze, wprowadzenie do wzoru matematycznego mnożnika w wysokości 0,5, co oznacza, że usługodawca otrzyma rekompensatę zaledwie połowy statystycznej podwyżki cen. Z tym nie byłoby może większego problemu, gdybyśmy przyjęli, że ryzyko gospodarcze inflacji dzielimy na pół pomiędzy dwie stron umowy. Zobaczmy jednak, że waloryzacja będzie należała się tylko za wzrosty cen trwające pół roku.

Zgodnie z nowymi regulacjami, nadleśnictwo raz podwyższy stawki i zrobi to na podstawie dwóch, mijających kwartałów, pierwszych dwóch w okresie obowiązywania umowy. Jeżeli zatem umowę podpiszemy na początku roku, druga połowa okresu umowy pozostanie zupełnie nietknięta przez waloryzację, a przecież w jej trakcie ceny także mogą rosnąć, można wręcz powiedzieć, że na pewno będą rosły.


Gdyby zestawić te dwa fakty, czyli mnożnik 0,5 oraz wspomniany okres waloryzacji, przewrotnie moglibyśmy stwierdzić, że zamawiający zrealizują podwyżkę zaledwie w jednej czwartej części tego, co rzeczywiście powinien zrobić. To mało. Rozważaliśmy z rozmówcami, czy te zapisy można zaskarżyć na zasadzie odwołania od treści dokumentacji przetargowej. Ustawa pozostaje jednak milcząca, co do szczegółowego mechanizmu podwyżek, co oznacza, że trudno stwierdzić ze stanowczością, że zaproponowane w Lasach rozwiązanie jest niezgodne z prawem.

Waloryzacja dla podwykonawcy
Po drugie, przepisy wskazują, że tak, jak zamawiający jest zobowiązany do zwaloryzowania wypłat wykonawcy, tak
wykonawca jest zobowiązany do zwaloryzowania wypłat podwykonawcy. To bardzo ważny komunikat dla wszystkich podwykonawców.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 
Dodano 09:40 24-12-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama