Dodaj do ulubionych

Marka Husqvarna

Zanim Husqvarna zasłynęła z produkcji pilarek budowała swoją markę dostarczając na rynek broń, motory i sprzęt gospodarstwa domowego.

Odwiedzając muzeum Husqvarny mało zorientowany w temacie gość może przeżyć pewien dysonans poznawczy – na wystawie wcale nie dominują bowiem pilarki spalinowe. Można by stwierdzić, że kolekcja została opanowana przez rowery i motocykle, piece i maszyny do szycia.

To tylko udowadnia, jak daleką drogę przeszła marka na przestrzeni ponad trzech wieków działalności. Oto dzieje firmy należącej do grona najstarszych na świecie, która przez lata dostarczała to, co umiała najlepiej – wysokiej jakości wyroby, nie ważne czy były one przeznaczone dla wojska, czy dla gospodyń domowych.

Na wojnę i do szycia
Historia powszechnie znanej marki Husqvarna zaczęła się w XVII w. Król Szwecji Gustaw II Adolf na potrzeby licznych wówczas wojen założył sieć fabryk broni, jedną z nich zlokalizowano w Jönköpings, gdzie produkowano muszkiety.

W 1689 r. fabryka powołała do życia lufownię, co stopniowo spowodowało przeniesienie zakładów w nowe miejsce, gdzie dzisiaj leży miejscowość Huskvarna. Lokalizacja ta była korzystna głównie dzięki bliskości cieku wodnego, który napędzał maszynerię zakładów.

Ostatecznie przeniesiono tam całą produkcję. W 1757 r. fabryka została sprywatyzowana. W 1867 r. zbudowano w niej nowy warsztat, w którym dziś mieści się muzeum marki.

Kilka lat później w zakładach rozpoczęto produkcję maszyn do szycia, co miało zrekompensować coraz szczuplejsze zamówienia ze strony armii. W podobnym okresie powstała odlewnia. Niestety, biznes nie szedł najlepiej, inwestycje póki co nie przynosiły zysków i zakład był w trudnej sytuacji.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 15:56 27-03-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama