Dodaj do ulubionych

Czechy. Problem ze zwierzyną

Stowarzyszenie Właścicieli Lasów Komunalnych, Prywatnych i Kościelnych Republiki Czeskiej (SVOL) wzywa rząd Republiki Czeskiej do wypełnienia obietnic wzmocnienia możliwości właścicieli lasów podczas organizacji polowań. Podczas spotkania organizacji dyskutowano o poprawce do panującej ustawy o łowiectwie.


W oświadczeniu z 6 stycznia 2022 roku, rząd Republiki Czeskiej zadeklarował: "Wzmocnimy uprawnienia właścicieli ziemskich i rolników w zakresie organizacji łowiectwa. Terminowe rozwiązanie problemów z nadmiarem zwierząt lub szkodników pomoże w ochronie krajobrazu przed większymi szkodami i pozwoli zaoszczędzić publiczne pieniądze”. Teraz jednak okazuje się, że poprawka do istniejących przepisów nie idzie w deklarowanym kierunku.


– Walne Zgromadzenie Izby Lasów Prywatnych zwraca się do rządu Republiki Czeskiej, w związku z nowelizacją ustawy o łowiectwie, o konsekwentne wypełnianie własnej deklaracji rządowej – powiedział Richard Podstatzký, przewodniczący SVOL.


Przedstawiciele organizacji już od paru lat wskazywali na alarmująco wysoki stan zwierzyny i jego wpływ na odnowienie lasu.


– Zwracamy się do Ministerstwa Rolnictwa o uwzględnienie w nowelizacji ustawy o łowiectwie uchwały walnego zgromadzenia Izby Lasów Prywatnych o zmniejszeniu minimalnej powierzchni łowiectwa prywatnego do 115 hektarów i zbiorowego również do 115 hektarów. Działanie to doprowadzi do skutecznego ograniczenia liczebności zwierzyny parzystokopytnej na utworzonych w ten sposób łowiskach w lasach niepaństwowych – argumentował Richard Podstatzký.

Pamiętajmy, że wielu właścicieli lasów w Czechach przechodzi trudny okres po gradacji kornika i musi odnawiać spore powierzchnie, w czym oczywiście nie pomaga duża populacja zwierzyny. Zgodnie z danymi Czeskiego Urzędu Statystycznego, na przykład jeleni sika jest obecnie w lasach nawet trzydzieści razy więcej niż pięćdziesiąt lat temu.


Minister Rolnictwa Zdeněk Nekula informował, że szkody od zwierzyny są bardzo wysokie i celem poprawki powinno być umożliwienie systematycznej redukcji pogłowia. Dlatego uważa, że powinno się wprowadzić rozwiązanie cyfrowe ułatwiające określenie dopuszczalnego rozmiaru pozyskania zwierzyny w oparciu o wymiar szkód.


Źródło: Silvarium.cz



 




Dodano 15:51 28-03-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama