Dodaj do ulubionych

Koopdrew 2023

Nowe zasady sprzedaży drewna, zmiany klimatu, czy ograniczenia w pozyskaniu – o zagrożeniach i możliwościach rozwoju przemysłu drzewnego dyskutowano w Poznaniu podczas X edycji Kongresu Przemysłu Drzewnego KOOPDREW.

Wydarzenie odbyło się 11 września 2023 roku pod hasłem „Szanse i zagrożenia dla sektora leśno-drzewnego w najbliższych latach”. Organizatorem była niezmiennie Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego (PIGPD). Na spotkaniu miała być minister Jadwiga Emilewicz, odpowiadająca w rządzie za współpracę gospodarczą z Ukrainą. A część kongresu była poświęcona właśnie współpracy przemysłów drzewnych w obu krajach, obecni byli goście z Ukrainy. Minister w ostatniej chwili odwołała swój udział.
Nie było też żadnego przedstawiciela Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, choć w poprzednich latach wystąpienia na KOOPDREWIE mieli dyrektorzy generalni LP. To kolejny dowód na trudne w ostatnich latach stosunki drzewiarzy i Lasów Państwowych.
Otwierając konferencję Piotr Poziomski, prezes PIGPD, ogłosił start programu promującego wykorzystanie drewna o nazwie „#drewno jest eko”. Tłumaczył też, że pracowników DGLP czy Ministerstwa Klimatu i Środowiska organizatorzy zapraszali na konferencję, ale nie otrzymali oficjalnej odpowiedzi.

Nowe zasady sprzedaży
Piotr Poziomski przedstawił otrzymane niedawno od LP propozycje zasad sprzedaży drewna na rok 2024. Jakie są planowane zmiany?
Po pierwsze: zasady sprzedaży mają obowiązywać przez trzy lata, a nie rok, jak dotychczas. To może dać firmom drzewnym większą stabilność. Aż się ciśnie na usta: a dla zuli umów wieloletnich też nie warto wprowadzić?
Po drugie: w roku 2024 sprzedaż drewna ma odbywać się nie co pół roku, jak teraz, ale co cztery miesiące. Z cenami minimalnymi określonymi osobno dla każdego okresu.
Po trzecie: wprowadzona ma być możliwość przedłużenia realizacji umów o jeden miesiąc oraz zmiana zakresu umowy w widełkach –10 proc, +5 proc.

 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 13:06 26-09-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama