Dodaj do ulubionych

Systemowe wsparcie od LP

Wniosek do prokuratury ws. wyników kontroli w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku skierował Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska. Sprawa dotyczy Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży (EFM).  

 


Wyniki kontroli w białostockiej dyrekcji wskazują na liczne nadużycia dotyczące, jak to określono, „systemowego wsparcia” udzielanego Fundacji przez LP. W latach 2018–2023, wedle uzyskanych informacji, 162 nadleśnictwa, najliczniej z terenów RDLP w Białymstoku, w Olsztynie i Katowicach, przekazały Fundacji ponad 733 tys. zł.
Pieniądze EFM przeznaczała na wsparcie Kościoła i Radia Tadeusza Rydzyka.


Kontrolerzy zwrócili uwagę zwłaszcza na umowy darowizny, które z Fundacją zawarły Nadleśnictwa Augustów, Dojlidy oraz Nurzec.
Pierwsza jednostka przeznaczyła 50 tys. zł z darowizn na budowę pomnika Adama Loreta oraz Jana Szyszko oraz „Miejsca Mocy Bożej”.
Z raportu wynika, że proceder miał charakter „systemowego wsparcia”, któremu mogły towarzyszyć naciski ze strony ówczesnego kierownictwa RDLP w Białymstoku, wywołujące konflikt interesów.

 


 – Wyniki kontroli wskazują, że mieliśmy do czynienia ze zorganizowanym procederem i zorganizowaną grupą przestępczą, która wyprowadzała majątek Lasów Państwowych. Nie ma naszej zgody na takie przestępstwa i patologie – podkreślił wiceminister Dorożała.
Ten proces, który rozpoczęliśmy, te akty oskarżenia, które będą formułowane, doprowadzą do tego, że ci ludzie odpowiedzą za nieprawidłowości, deprawacje, których się dopuszczali
– dodał.


Źródło: Gov.pl

 
Dodano 14:44 21-06-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama