Dodaj do ulubionych

Prace w strefie ochrony

Jeśli w leśnictwie są strefy ochronne wówczas prace trzeba wykonać omijając ich granice i poza terminem ochrony okresowej. 

Strefy ochronne powołuje się dla zapewnienia spokoju do lęgów i rozwoju zagrożonych gatunków. Ich wyznaczanie reguluje ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku oraz rozporządzenie o ochronie gatunkowej zwierząt z 2016 roku.

To ostatnie jasno opisuje jakie gatunki są objęte ochroną, jak duża ma być strefa oraz w jakim okresie roku dopuszczone są w niej prace, a w jakich nie.

Omijanie strefy
Strefy ochrony dzieli się na dwie pomniejsze: całoroczną oraz bardziej restrykcyjną – okresową.

Przykładowo w przypadku gniazd bociana czarnego nie można wykonywać żadnych prac w odległości 200 metrów od gniazda przez cały rok. Okresowo – od połowy marca do końca sierpnia – strefa ochrony bez prac wynosi 500 metrów.

W tym czasie bociany czarne mają swoje lęgi i, teoretycznie aby im ich nie zakłócić, nie można zbliżyć się na mniej niż 500 metrów. Dla bielika granice stref i okres ochrony będą zupełnie inne. W strefie ochrony obowiązuje w ogóle zakaz wstępu. Dla fotografów i aktywistów również.

 


|Jeśli zulowiec pracuje w leśnictwie ze strefami ochrony, to część zabiegów będzie musiał  wykonać poza terminem ochrony okresowej, a przez cały rok trzeba przestrzegać granic stref całorocznych.

Czasem trzeba będzie przyśpieszyć np. z czyszczeniami albo pewne zadania odłożyć na koniec okresu obowiązywania ochrony okresowej. Za pokazanie ich granic strefy ochrony odpowiada Służba Leśna.  
 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 15:37 26-06-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama