Dodaj do ulubionych

Wypoczynek między drzewami

Rezerwaty, nietypowe pomniki przyrody, parki narodowe – w wakacje można odwiedzać miejsca, które wyróżniają się niezwykłą przyrodą i te związane z lasem.

Jedną z form ochrony przyrody, która powstała by zachować w przyrodzie wyjątkowe gatunki roślinności jest rezerwat przyrody.

Planując wycieczkę do tego typu miejsc należy przede wszystkim pamiętać o zasadach ustalonych by miejsca objęte ochroną zachować w możliwie jak najmniej naruszonym stanie – nie należy zrywać roślin runa leśnego, niszczyć ściółki, poruszanie jest dopuszczone wyłącznie wyznaczonymi ścieżkami.


Rezerwaty i nietypowe pomniki przyrody
Rezerwat przyrody Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego został powołany by chronić rosnący tam rzadki gatunek drzewa (jego skupisko największe w Polsce oraz w Europie Środkowej) – jarzęba brekinię. Znajduje się on w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego, niecałe 9 km od miejscowości Osie, jest to teren Nadleśnictwa Osie, Leśnictwa Orli Dwór.

 


Rezerwaty utworzone ze wzglądu na występującą tam roślinność możemy znaleźć też na przykład w Bieszczadach. Miejscem bardzo dobrze przystosowanym do turystycznego zwiedzania jest torfowisko w Tarnawie Niżnej. Odwiedzający, spacerując drewnianą kładką, ogląda gatunki roślin porastające torfowisko wysokie (znaczą ich część stanowią mchy torfowce).

 


Z pojęciem „pomnik przyrody” utożsamiamy zwykle pokaźnych rozmiarów drzewa lub na przykład głazy narzutowe. W pobliżu uzdrowiska w Iwoniczu Zdroju, w drodze na górę Łysówka, można odwiedzić nieco inny pomnik przyrody – źródło Bełkotka.


Jest to najwcześniej opisane źródło wody mineralnej. Osobliwa nazwa „Bełkotka” wzięła się od charakterystycznego bulgotu wydawanego przez wydobywający się z głębi ziemi metan. Według legendy w źródło uderzył kiedyś piorun, który przez cały czas próbuje się wydostać z wody.

 


Kolejnym nietypowym pomnikiem przyrody są Organy Wielisławskie, znajdujące się na Pogórzu Kaczawskim, na trasie Szlaku Wygasłych Wulkanów. Organy to odsłonięcie skał magmowych – riolitów na wschodnich zboczach wzniesienia Wielisławka.

Swoim wyglądem przypominają właśnie pokaźnych rozmiarów organy kościelne. Przy okazji wycieczki warto również wejść na szczyt góry Wielisławki, gdzie dawniej znajdowało się średniowieczne grodzisko wraz z małą warownią. Zamek wybudowano, aby strzegł traktu handlowego z Jeleniej Góry do Złotoryi oraz Legnicy.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ 
Dodano 15:22 26-06-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama