Dodaj do ulubionych

Poradnik operatora forwardera. Załadunek i rozładunek

Przestrzeganie zasad prawidłowego załadunku i rozładunku zwiększa wydajność i bezpieczeństwo pracy operatora forwardera.

W czasie załadunku forwarder powinien być ustawiony w miarę możliwości prostopadle do pakietów albo „złamany w ich kierunku". To znaczy, że przegub maszyny może być dla większej stabilności zgięty, a pakiet powinien się znajdować po stronie, w którą się aktualnie wygina. Dlaczego tak?

Środek ciężkości
Pod tym określeniem kryje się swego rodzaju centrum masy maszyny, którą pracujemy (albo dowolnego obiektu znajdującego się w polu grawitacyjnym). Jej położenie wynika z rozkładu tej masy w przestrzeni, względem kierunku przyciągania ziemskiego.

Spoczywając na równym terenie, forwarder znajduje się w stanie równowagi, więc jego środek ciężkości nie przeważa go w żadną stronę. Mówiąc wprost, maszyna sama z siebie się nie przewróci.


Ale, kiedy wysuniemy żuraw na maksymalną odległość od maszyny i rozłożymy teleskop, środek ciężkości się przesunie. Będzie teraz wyżej, a także przemieści się w stronę, w którą powędrował chwytak. Samo to oczywiście nie spowoduje jeszcze wywrócenia maszyny.


A teraz wyobraźmy sobie pusty forwarder – zrywkarz chwyta pakiet kłód, a następnie wysuwa go na maksymalną odległość, na bok od maszyny i unosi w górę. Nietrudno sobie wyobrazć, że po takim manewrze forwarder zwyczajnie się wywróci z powodu przesunięcia środka masy poza punkt równowagi.


Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że położenie środka ciężkości zależy od masy obiektu i jej rozkładu.

Jeśli więc pomiędzy kłonicami znajduje się już trochę drewna, maszynę będzie trudniej przewrócić.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

 



 




Dodano 12:14 23-09-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama