W obronie Lasów
„Polska prowadzi świadomą politykę zarządzania lasami i zwiększania lesistości. Wylesianie w Polsce to mit” – twierdzą autorzy raportu „Co z tymi lasami” i biorą w obronę zrównoważoną gospodarkę leśną prowadzoną przez Lasy Państwowe.
Dokument opracował Michał Orzechowski z SGGW w Warszawie oraz B+R Studio, firma, która specjalizuje się w doradztwie dla branży meblarskiej i drzewnej.
Specjaliści argumentują, że „zasoby drewna w polskich lasach systematycznie rosną. W ciągu 12 lat przybyło 342 mln m³ drewna na pniu, zwiększając zasób krajowy do 2 mld 678 mln m³”, a „PGL Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną, której priorytetem jest zachowanie trwałości lasów, a nie produkcja drewna”.
Wprowadzane obecnie ograniczenia cięć wpłyną negatywnie na redukcję dwutlenku węgla, ponieważ „starsze lasy wiążą dwutlenek węgla wolniej, doprowadzając do wyrównania bilansu emitowanego i wiązanego CO2”.
Autorzy przypominają także, że dzięki zrównoważonej gospodarce leśnej lesistość w Polsce wzrosła z około 21 proc. w 1945 roku do około 30 proc. w 2023 roku, a prowadzona przez LP zrównoważona gospodarka leśna sprawia, że lasy są wykorzystywane w sposób odpowiedzialny, tak aby nie doszło do ich degradacji.
Zwracają także uwagę, że to nie nadmierna wycinka, a raczej dostępność gruntów, na których może powstać las jest problemem. Sposobem na ich zwiększenie mogłyby być dopłaty do zakładania i ochrony upraw leśnych.
Źródło: B+R Studio
Dodano 12:55 25-11-2024