Dodaj do ulubionych

Nauka na maszynach i symulatorze

Symulator harwestera i forwardera oraz ciągnik z różnym osprzętem pomagają uczniom ZS w Oleszycach poznać obsługę leśnych maszyn

Grupa młodych ludzi ćwiczy swoje umiejętności na harwesterze i forwarderze. Ścinają drzewa, przerzynają i okrzesują gałęzie – to jednak nie zrąb ani trzebież, i nie prawdziwe maszyny, a symulatory i Zespół Szkół w Oleszycach (woj. podkarpackie).
To właśnie w tej placówce uczniowie technikum leśnego oraz zawodowej szkoły operatorów maszyn leśnych uczą się obsługiwać harwestera i forwardera na nowym symulatorze.

Nie tylko gra komputerowa
W ZS w Oleszycach działają trzy klasy technikum leśnego (pierwsza, druga i trzecia klasa), oraz druga klasa zawodowej szkoły operatorów maszyn leśnych. W sumie, w tych czterech klasach uczy się ok. 60 uczniów.
Nowe urządzenia są w szkole od połowy marca. Uczniowie korzystają z symulatora przede wszystkim podczas zajęć praktycznych. Mają do niego dostęp także w ramach dodatkowych, pozalekcyjnych zajęć. – Maszyna cieszy się dużą popularnością – mówi Łukasz Nisztuk, nauczyciel przedmiotów leśnych.
Nie jest to jednak tylko, jak myślą niektórzy, „fajna gra komputerowa”. Program wychwytuje popełniane przez użytkownika błędy (np. źle złapany surowiec, uderzanie w kłonice) i ocenia  pracę, dzięki czemu uczniowie znają swoje postępy, a także mogą porównywać między sobą rezultaty.
Szkoła bierze udział w projekcie systemowym, współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego: „Podkarpacie stawia na zawodowców”, którego celem jest podniesienie atrakcyjności i modernizacja kształcenia zawodowego. Projekt ma także za zadanie dostosować jakości kształcenia w placówkach edukacyjnych do potrzeb rynku pracy. To właśnie dzięki wsparciu finansowemu placówka wyposaża sale edukacyjne w sprzęt dydaktyczny, organizuje lub wysyła uczniów na szkolenia branżowe, kursy i warsztaty.
Również z tej puli szkoła postanowiła kupić kilka maszyn leśnych oraz symulator harwestera i forwardera.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 16:21 26-05-2015


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama