Dodaj do ulubionych

Polemika białowieska

Zagospodarowywać, czy pozostawić samej sobie – pytanie o Puszczę Białowieską po raz kolejny podzieliło ekologów, naukowców i leśników podczas naukowej konferencji w Białowieży

Punktem wyjścia do dyskusji było badania naukowe o długiej nazwie – „Kompleksowy monitoring dynamiki drzewostanów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych”. Projekt prowadzony jest przez Instytut Badawczy Leśnictwa, a finansuje go w głównej mierze Unia Europejska (projekt Life). Aktualne wyniki, zaplanowanego na sześć lat badania, zostały zaprezentowane na konferencji, która odbyła się na przełomie listopada i grudnia 2016 r. w Białowieży.

Martwe w strefie
W ramach badawczego projektu na terenie Puszczy Białowieskiej naukowcy założyli stałe powierzchnie badawcze, na których przez wiele lat będą obserwować las: co rośnie, co schnie, co się odnawia, jaka jest gleba, jaka pogoda i tak dalej.
Takich powierzchni założono w Puszczy jest ponad 650, w tym 350 tylko na potrzeby tego projektu. Zwykle taka powierzchnia to losowo umiejscowione koło o wielkości mniej więcej 5 arów. Na tych powierzchniach mierzy się każde drzewo grubsze niż 5 cm, każdą roślinkę starszą niż dwa lata, bada glebę, określa liczbę martwych drew i ilość leżącego drewna. I robi masę dodatkowych badań różnymi metodami (w tym najnowocześniejszymi). Prace badawcze prowadzi się też z powietrza, wykorzystując zdjęcia lotnicze i satelitarne.
Celem tych działań jest zbadanie, jak zmienia się drzewostan w Puszczy w związku z zamieraniem zjadanego przez kornika świerka i zamieraniem jesionu oraz pojawianiem się na ich miejsce m.in. graba.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 09:00 23-12-2016


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama