Dodaj do ulubionych

Jakie drzewo na opał?

Drewno jest najtańszym, niskoemisyjnym paliwem. Jednak niewłaściwy wybór jego gatunku i zły sposób spalania może spowodować zwiększenie emisji szkodliwego dymu

Nasza wiedza na temat zasad prawidłowego palenia w domowych piecach ciągle jest bardzo ograniczona. Mało kto zdaje obie sprawę, że podczas codziennego palenia, szczególnie w sezonie grzewczym przyczynia się do zwiększenia emisji szkodliwych substancji. Przekłada się to na postępujący smog, a przede wszystkim wzrost liczby zachorowań na choroby układu oddechowego, układu krążenia oraz nowotwory.

Na sucho i z góry na dół
Częstym grzechem jest palenie w piecach śmieci, tworzyw sztucznych, drewna wilgotnego, czy nadmierne spalanie drewna drzew iglastych. Większość Polaków posiada piece, które są przystosowane do spalania wszystkich produktów. Stare kotły, czy piece mogą kopcić, ale nie muszą, to my o decydujemy o ekologicznym, efektywnym i ekonomicznym spalaniu. 
Drewno się nie pali, płomień, który widzimy w piecu to spalające się gazy drzewne, które wydzielają się z drewna w wysokiej temperaturze. Jeżeli z komina wydobywa się lekko biały, przeźroczysty dym, świadczy o tym, że wylatuje para wodna oraz nieznaczna ilość dwutlenku węgla, a drewno jest spalane prawie w całości.

 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 
Dodano 13:38 21-02-2017


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama