Camro: Przyczepy niskopodwoziowe
Przedsiębiorcy leśni, w poszukiwaniu pracy dla swoich harwesterów i forwarderów, coraz częściej muszą wozić te maszyny na duże odległości.
Paweł Bąk
Znalezienie pełnego frontu pracy dla harwestera nie jest w Polsce łatwe. Dobrze, by zrobił rocznie ok. 25 tys. kubików. Często nie ma rady, trzeba startować w przetargach w wielu nadleśnictwach, a potem wozić maszyny nieraz przez całą Polskę.
(...)
Przewiezie 34 tony
Przyczepa o symbolu CNR 3630 waży niecałe 14 ton. Może przewieść ładunek o masie ponad 34 tony. Ma trzy osie i pneumatyczne zawieszenie, regulowane w zakresie -80/+160 mm. Opony: 235/75, R17,5. Każda z osi SAF jest skrętna.
Całkowita długość przyczepy to ok. 17,9 m, w tym od przodu ciągnika do sworznia królewskiego jest ok. 4,5 m. Łabędzia szyja ma ok. 3,7 m, usytuowana najniżej platforma – 5,85 m, a tylny wózek ma prawie 4,4 m długości. Cała przyczepa ma więc prawie 14,5 m i może być przedłużana dodatkowo o 4,4 m. Szerokość przyczepy to 2,56 m.
Pokryta blachą łabędzia szyja jest hydraulicznie podnoszona i opuszczana. W standardzie przyczepa ma zdejmowane aluminiowe burty boczne i burtę tylną o wysokości 40 cm. Ściana przednia tej samej wysokości wykonana jest ze stali, na bokach ma skosy pod kątem 45º. Na ścianie przedniej mocowane jest koło zapasowe i dwa kliny pod koła. Na łabędziej szyi zamontowany jest też pistolet powietrzny do czyszczenia złączek hydraulicznych.
Platforma ładunkowa jest wydłużana o 4,4 m i pneumatycznie blokowana. Po bokach ma rozkładane belki do montażu podłogi, która wykonana jest z twardego drewna o grubości 5 cm. Uchwyty do mocowania są tu zamontowanie co 1,5 m.
Tylny wózek, podobnie jak łabędzia szyja, pokryty jest blachą o żeberkach owalnych. Ma pięć stałych uchwytów do mocowania. Panel do sterowania łabędzia szyją jest obudowany, a manetki do sterowania naczepą są oświetlone.
Przyczepa ma elektrycznie sterowaną pompę hydrauliczną i 7-pinowe gniazda do tablic ostrzegawczych. Na wyposażeniu są cztery tablice ostrzegawcze z jedną lampą obrysową, mocowane z tyłu łabędziej szyi, po obu stronach, i na końcu przyczepy, także po obu stronach. Lampa obrotowa mocowana jest na tyle naczepy.
To jedynie fragment tekstu.
Chcesz czytać całe teksty? Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!
Dodano 16:29 26-09-2012